Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Koszty zatrudnienia i wysokie podatki - to zabija przedsiębiorczość

62
Podziel się:

W Polsce nie ma dobrych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Właściciele firm wskazują na rosnące koszty, wysokie podatki, uciążliwe kontrole czy niestabilne przepisy.

Przedsiębiorcy narzekają na bariery, które utrudniają prowadzenie działalności
Przedsiębiorcy narzekają na bariery, które utrudniają prowadzenie działalności (East News)

Rosnące koszty zatrudnienia pracowników oraz wysokie podatki i inne obciążenia finansowe to bariery, które najbardziej utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W pięciostopniowej skali największych utrudnień, tym barierom przedsiębiorcy przyznali noty powyżej 4. W sumie wymieniono dziesięć barier o największym znaczeniu, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej.

Firmy wskazują na: cztery bariery systemowe (uciążliwość kontroli, niestabilność przepisów, przewlekłość postępowań i nieelastyczne prawo pracy); trzy kosztowe (oprócz kosztów zatrudnienia i podatków także rosnące koszty zakupu materiałów do produkcji); po jednej ogólnogospodarczej (niepewność sytuacji gospodarczej), popytowej (konkurencja ze strony przedsiębiorstw krajowych) i podażowej (trudności w pozyskaniu nowych pracowników).

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek cukrowy. "Przedsiębiorcy tego nie wytrzymają"

"Najbardziej zróżnicowane oceny dotyczyły trudności w pozyskiwaniu nowych pracowników i przewlekłości postępowań sądowych, natomiast oceny dwóch głównych barier (koszty zatrudnienia i podatki) były mniej zróżnicowane wśród przedsiębiorców" - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Polskie firmy zwracają uwagę przede wszystkim na problemy wspólne dla Europy Środkowej i Wschodniej niż Zachodniej i Północnej. Z kolei w przypadku krajów strefy euro największą barierę działalności stanowi dostępność wykwalifikowanej siły roboczej.

"W zależności od wielkości przedsiębiorstwa na ten czynnik zwróciło uwagę od 28 proc. do 32 proc. firm. Istotnym problem dla 21-25 proc. firm jest natomiast znalezienie klientów, a między 10 a 15 proc. wskazuje na problemy ze sprostaniem konkurencji, przepisy prawne utrudniające funkcjonowanie na rynku oraz na koszty pracy - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

firma
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(62)
Tak myślę
4 lata temu
Przedsiębiorczość zabijają zbyt niskie wynagrodzenia Polaków. Gdyby mieli więcej pieniędzy, to by kupowali produkty i usługi w większej ilości. Warto by było zapłacić więcej pracownikowi z powodu zwiększającego się popytu . Ale jak ktoś chce sobie tylko tak produkować, to szuka oszczędności tam gdzie najłatwiej. Gospodarka by drgnęła gdyby ludzie mieli godziwe zarobki, adekwatne do cen produktów i usług. Popyt napędzałby gospodarkę.
Stary .
4 lata temu
Mam firmę 33 lata , różnie bywało ale jest coraz ciężej , coraz więcej grup społecznych ma kase NIE z ciężkiej , uczciwej pracy : unine dofinansowanie , granty , kontrakty rządowe / lipne i zawyżane / i dopłaty .To w dużym stopniu demoralizuje pracowników i społeczeństwo a to bardzo żle - patrz górnicy - węgiel leży a dostali podwyżki - to po co pracować ? Dlatego nie mam skrupułów i na każdym kroku odliczam wszystko co tylko mogę i oszczędzam na starość .Amen.
przedsiębiorc...
4 lata temu
Co powiedział nasz najjaśniejszy, wszechwiedzący guru rządzących: Jeśli nie potraficie prowadzić działalności w warunkach, jakie narzuca wam państwo to znaczy, że się do prowadzenia tej działalności nie nadajecie (…) Powinniście zająć się czymś innym”. Głosujcie nadal za nimi, a pójdziemy wszyscy z torbami.
dnsaldjak
4 lata temu
To proste, glosujcie na Konfederacje.
Podział łupów...
4 lata temu
Beneficjentów socjalu jest znacznie więcej niż przedsiębiorców. Przekładając to na liczbę głosów przy wszelkiego rodzaju wyborach, daje to przewagę beneficjentów. Dlatego przedsiębiorcom zabierają, a beneficjentom dają.
...
Następna strona