Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Krajowa Informacja Podatkowa. Co to jest?

0
Podziel się:

Krajowa Informacja Podatkowa to specjalna infolinia stworzona, aby na bieżąco odpowiadać na pytania związane z niejasnościami dotyczącymi polskiego systemu podatkowego.

Krajowa Informacja Podatkowa udziela pomocy osobą, mają pytania dotyczące kwestii związanych z podatkami
Krajowa Informacja Podatkowa udziela pomocy osobą, mają pytania dotyczące kwestii związanych z podatkami (resket, Shutterstock)

Krajowa Informacja Podatkowa została przekształcona w Krajową Informację Skarbową 1 marca 2017 roku. Do głównych zadań tej instytucji należy pomaganie podmiotom w zrozumieniu przepisów podatkowych i celnych, a także ich indywidualna interpretacja.

Czym jest Krajowa Informacja Podatkowa?

Krajowa Informacja Podatkowa rozpoczęła działalność w 2006 roku, jednak od 2017 roku działa jako Krajowa Informacja Skarbowa (KIS). Za jej pośrednictwem jest możliwe uzyskanie odpowiedzi na pytania związane ze służbą celną oraz z interpretacją przepisów. Specjaliści w niej zatrudnieni pomagają podatnikom w prowadzeniu działalności gospodarczej, ponieważ wiele przepisów jest naprawdę skomplikowanych i konieczne jest wyjaśnienie wszelkich zawiłości. Jest to integralna część Krajowej Administracji Skarbowej.

Krajowa Informacja Skarbowa jest otwarta na telefony pod numerem 801 055 055 (telefon stacjonarny), (22) 330 03 30 (telefon komórkowy), +48 22 330 03 30 (zagranica) od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00.

Na infolinii uzyskać można informacje dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadku i darowizn, a także uzyskać pomoc w kwestiach takich jak JPK, akcyzy czy deklaracje i zeznania podatkowe.

Gdzie uzyskać informacje podatkowe?

Do tej pory informacja podatkowa w formie infolinii ma znaczenie przede wszystkim doradcze. Urzędnik po drugiej stronie słuchawki nie ma wglądu do dokumentów dzwoniącej osoby, nie ma więc pełnego rozeznania w danej sytuacji, a także nie weryfikuje w żaden sposób dzwoniącego. Nie jest to więc w pełni wiarygodne źródło informacji, ponieważ działa także czynnik ludzki. Poza infolinią porady można zasięgnąć drogą elektroniczną przez specjalny formularz dostępny na Portalu Podatkowym, a od czerwca 2017 roku również za pośrednictwem czatu, gdzie porad udziela konsultant.

Jeśli chodzi o działający od kilku lat Portal Podatnika, pozwala on nie tylko na konsultację ze specjalistami w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, ale stanowi on przydatne narzędzie dla podatników, ponieważ po zalogowaniu się na nim znaleźć tam można wszelkie informacje podatkowe, na przykład związane z poszczególnymi daninami. Portal pozwala także na szybkie rozliczenie się z fiskusem.

Indywidualne interpretacje podatkowe

Informacja podatkowa może zostać udzielona bardziej formalnie na skutek wysłania oficjalnego pisma do dyrektora Izby Skarbowej, który udziela odpowiedzi w bardzo indywidualnych sprawach. Interpretacja indywidualna jest wiążąca i wykorzystuje się ją w sporach z fiskusem. Jeżeli dany problem podatnika jest bardziej złożony, informacja podatkowa może zwrócić się o interpretację bezpośrednio do dyrektora izby skarbowej w imieniu Ministra Finansów.

Żeby uzyskać taką indywidualną interpretację, należy uiścić opłatę w wysokości 40 zł za każde zagadnienie i złożyć wniosek w KIS. Wniosek o interpretację indywidualną złożymy osobiście lub elektronicznie przez e-PUAP. Za wydawanie interpretacji indywidualnych odpowiedzialny jest Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, czyli wyspecjalizowany organ Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

W sierpniu 2018 roku zaprezentowano założenia projektu realizowanego przez KIS oraz Ministerstwo Finansów, a więc "System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA". Niniejszy system to baza wiedzy celnej oraz podatkowej, która umożliwiałaby szybki dostęp do informacji urzędnikom skarbowym, co stanowiłoby ułatwienie również dla podatników oraz innych podmiotów.

gospodarka polska
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)