Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Księga przychodów i rozchodów. Kiedy stosować?

0
Podziel się:

Księga przychodów i rozchodów to sposób rozliczania się z urzędem skarbowym w zakresie podatków przez właściciela działalności gospodarczej.

Księga przychodów i rozchodów. Kiedy stosować?
(pixabay.com / CC0)

Czym jest księga przychodów i rozchodów?

KPiR to jedno z narzędzi księgowych, dzięki któremu prowadzić można skuteczną bieżącą ewidencję księgową. Pozwala ona na księgowanie przychodów i wydatków ponoszonych przez firmę. Cieszy się ona dużym powodzeniem, ponieważ jest to najprostszy sposób rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Do księgi przychodów i rozchodów wpisuje się pozycje takie jak przychody, zakupione towary handlowe i materiały podstawowe, poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością, a także koszty prac badawczo-rozwojowych.

Księga przychodów i rozchodów nie zawiera informacji na temat zaliczek na poczet dostawy lub sprzedaży towarów oraz wykonania usługi. Z księgowego punktu widzenia nie jest to bowiem wciąż ani przychód, ani tym bardziej koszt jego uzyskania. Nie wpisuje się do niej także kosztów inwestycji jeszcze w czasie jej realizacji. Właściwy moment na wpisanie takich informacji pojawia się dopiero po zakończeniu inwestycji w formie odpisu amortyzacyjnego. Księga przychodów i rozchodów nie zawiera również informacji na temat obrotu opakowaniami zwrotnymi. Są one wydawane za kaucją i jako takie nie stanowią przychodu. KPiR nie zawiera również informacja na temat jednorazowej pomocy na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Do takich dotacji należą te pozyskiwane z funduszy unijnych oraz dotacje
z urzędu pracy.

Kto może korzystać z KPiR?

Księga przychodów i rozchodów przeznaczona jest dla osób fizycznych osiągających dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieobjętych ryczałtem, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jej prowadzenie może być opłacalne także dla spółek cywilnych, spółek jawnych oraz spółek partnerskich.

Księga przychodów i rozchodów wymaga również spełnienia dodatkowego warunku, jakim jest przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nieprzekraczający kwoty 1 200 000 euro (równowartość w złotówkach). W takim przypadku istnieje ustawowy obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

Istnieją sytuacje, w których można zostać zwolnionym z prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Te sytuacje to na przykład zaawansowany wiek i wymagający stan zdrowia, a także nieduży rozmiar i niektóre rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej. Aby móc skorzystać z takiego zwolnienia, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie skarbowym w terminie nie późniejszym niż 30 dni przed miesiącem, od którego chce się z takiego zwolnienia korzystać.

Księga przychodów i rozchodów nie jest przeznaczona także dla osób rozliczających się w formie ryczałtu.

Księga przychodów i rozchodów – wygląd

Księga przychodów i rozchodów powinna zostać założona w dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. O rozpoczęciu jej prowadzenia powiadomiony powinien zostać naczelnik urzędu skarbowego, jeżeli w poprzednim roku podatkowym dany podatnik korzystał ze zryczałtowanego opodatkowania lub prowadził pełną księgowość.

Księga przychodów i rozchodów może być prowadzona w formie elektronicznej lub papierowej – wybór zależy od wygody podatnika. Ma ona określony podział na kolumny, w których wpisuje się określone wartości. Forma elektroniczna nie różni się wiele od formy tradycyjnej. Musi jednak pozwalać na zapisanie danych na nośnikach, aby zabezpieczyć księgę przed zniszczeniem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)