Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Księgi rachunkowe. Kto ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe?

2
Podziel się:

Przedsiębiorcy muszą prowadzić ewidencję przychodów i kosztów. Ewidencja może być prowadzona w formie uproszczonej, czyli Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów albo pełnej, czyli w formie księgi rachunkowej. Zwykle jest tak, że księgi rachunkowe są adresowane dla większych firm.

Księgi rachunkowe to forma ewidencji wybierana głównie przez duże firmy
Księgi rachunkowe to forma ewidencji wybierana głównie przez duże firmy (pixabay.com / CC0)

Przedsiębiorcy muszą prowadzić ewidencję przychodów i kosztów. Ewidencja może być prowadzona w formie uproszczonej, czyli Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów albo pełnej, czyli w formie księgi rachunkowej. Zwykle jest tak, że księgi rachunkowe są adresowane dla większych firm.

Księga rachunkowa – definicja

Księga rachunkowa to zestawienie obejmujące zapisy księgowe. Są one uporządkowane w kolejności chronologicznej. Pokazuje jakie obroty i saldo generuje dana firma, a także jakie są aktywa i pasywa przedsiębiorstwa.

Każda księga rachunkowa składa się z kilku elementów. Są to:

  • Księga główna, która służy do zapisywania wszystkich operacji zachodzących w przedsiębiorstwie. Przy tym wykorzystuje się tzw. metodę podwójnego zapisu. Chodzi o to, że najpierw operację zapisujemy w księdze głównej, a potem rozliczamy, księgując je na określonych kontach głównych, a potem kontach pomocniczych.
  • Dziennik jest przeznaczony do tego, by zapisywać dane o wszystkich operacjach.
  • Księga pomocnicza zawiera szczegóły i uzupełnia zapisy, które zawarte są w księdze głównej.
  • Wykaz aktywów i pasywów – to spis wszystkiego, co należy do firmy. Musi on być określony na dzień zamknięcia księgi.
  • Zestawienie obrotów i sald.

Kto musi prowadzić księgi rachunkowe?

Rozliczenie w formie księgi rachunkowej może wybrać dowolna firma. Ustawa o rachunkowości wskazuje jednak określone rodzaje przedsiębiorstw, które obowiązkowo muszą prowadzić księgi rachunkowe. Mowa tu m.in. o:

  • spółkach handlowych;
  • spółkach osobowych, jeśli przychody ze sprzedaży przekraczają równowartość 2 mln euro;
  • bankach i instytucjach finansowych, które działają w oparciu o prawo bankowe lub zgodnie z przepisami dotyczącymi obrotu papierami wartościowymi;
  • przedstawicielstwach zagranicznych firm.

Księgi rachunkowe muszą też prowadzić jednostki samorządowe takie jak powiaty, czy gminy.

Wszystkie inne organizacje, których nie wymienia ustawa, mogą, ale nie muszą korzystać z ksiąg rachunkowych do swoich rozliczeń.

Jak prowadzić księgi rachunkowe?

Najważniejszą zasadą jest to, by księgi rachunkowe były prowadzone bez błędu i bardzo rzetelnie. Co istotne, zapisy muszą być dokonywane na bieżąco. W każdym momencie muszą one wskazywać rzeczywisty stan finansów firmy.

Żeby uznać księgi rachunkowe za takie, które są prowadzone bez błędów, wszystkie wpisy muszą być kompletne, a także poprawnie zaklasyfikowane do odpowiednich kont. Księga rachunkowa musi mieć zapisy w porządku chronologicznym. Prowadzenie jej systematycznie pozwala na bieżąco uzyskać konkretne informacje o stanie biznesu. Dane trzeba wpisywać tak, by można było łatwo odróżnić informacje związane z rachunkami bieżącymi, a takimi, które pozwolą bardzo łatwo ocenić, w jakiej sytuacji finansowej i kondycji jest przedsiębiorstwo. Żeby to zrobić, koniecznie trzeba badać stan majątku, stan zobowiązań i należności. Jak w każdej działalności, łatwo będzie też odczytać kondycję z przychodów i kosztów działania. Wśród wskaźników jednym z najważniejszych będzie też ten pokazujący stratę lub zysk, a także inne, które pomagają określić, w jakiej kondycji jest przedsiębiorstwo.

Księga rachunkowa musi być otwarta nie później niż w ciągu dwóch tygodni od uruchomienia firmy albo od momentu, gdy zaszła w firmie zmiana, która nakazuje prowadzenie finansów w formie księgi rachunkowej. Może się tak zdarzyć, jeśli przekroczony zostanie limit przychodu nakazujący uruchomienie księgi rachunkowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Ratatata
4 lata temu
Nie polecam samemu, niepotrzebny stres i strata czasu. Mam firmę z 5-osobami zatrudnionymi, księgowość i kadry prowadzą nam w Gamie z Tarchomina. Od 2 lat nie miałem żadnego problemu i mogę się skupić na robieniu tego, na czym się znam.
Tomek
4 lata temu
Najlepiej jak księgami rachunkowymi zajmuje się biuro rachunkowe. W mojej firmie pieczę nad tym ma biuro rachunkowe GAMA Grabowskich, ponieważ są bardzo zaufanym i profesjonalnym biurem, jednym z lepszych w Warszawie.