Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto płaci chorobowe po zakończeniu urlopu bezpłatnego

0
Podziel się:

Zasiłek chorobowy, a więc także wynagrodzenie chorobowe, nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające w czasie urlopu bezpłatnego.

Kto płaci chorobowe po zakończeniu urlopu bezpłatnego
(style-photographs/iStockphoto)

Generalną zasadą jest, że zasiłek chorobowy, a tym samym także wynagrodzenie chorobowe, nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające m.in. w czasie urlopu bezpłatnego.

Przykład 1

_ Na wniosek pracownicy udzielony jej został urlop bezpłatny w celu podjęcia zatrudnienia u innego pracodawcy. W trakcie urlopu osoba ta zachorowała otrzymując wynagrodzenie chorobowe u tamtego pracodawcy. Zwolnienie lekarskie obejmuje również okres przypadający po zakończeniu urlopu i zatrudnienia u drugiego pracodawcy, w związku z czym pracownica zażądała od nas kontynuacji wypłaty tegoż wynagrodzenia. Czy rzeczywiście musimy dokonać takiej wypłaty? _

W przedstawionej sytuacji pracownicy nie przysługiwało wynagrodzenie od pracodawcy, który urlopu takiego udzielił. Wynagrodzenie to zostało natomiast wypłacone przez pracodawcę, u którego była świadczona praca w tym okresie.

Z pytania wynika, że wraz z zakończeniem urlopu bezpłatnego ustało również zatrudnienie u drugiego pracodawcy, natomiast pracownik nadal jest niezdolny do pracy. W takiej sytuacji wypłatę wynagrodzenia chorobowego powinien przejąć pracodawca udzielający urlopu bezpłatnego. Po wyczerpaniu limitu, przez który przysługuje to wynagrodzenie, pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy płatny przez pracodawcę lub ZUS, o ile ten pierwszy nie jest uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych.


Przykład 2

_ W okresie od 1 do 31 grudnia 2010 r. 34-letniej pracownicy udzielony został urlop bezpłatny w celu podjęcia zatrudnienia u innego pracodawcy. Osoba ta stała się niezdolna do pracy z powodu choroby, otrzymując zwolnienie lekarskie obejmujące dni od 20 grudnia 2010 r. do 7 stycznia 2011 r. _

_ _

W związku z tym, że jest to pierwsza choroba pracownicy w 2010 r., za cały okres objęty zwolnieniem przysługiwać jej będzie wynagrodzenie chorobowe, którego płatnikiem będzie:

  • w okresie od 20 do 31 grudnia 2010 r. - pracodawca, u którego świadczona była praca w czasie urlopu bezpłatnego,
    • w okresie od 1 do 7 stycznia 2011 r. - pracodawca, który udzielił urlopu bezpłatnego.

_ Podstawa prawna: _

  • art. 92 kp,
    • art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy chorobowej.
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t92640.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kontrola;pip;-;na;co;sie;przygotowac,36,0,742180.html) Kontrola PIP - na co się przygotować Za uchybienia wykryte w firmie podczas kontroli, inspektor pracy może nałożyć grzywnę od 1 do nawet 30 tys. zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t115762.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jakie;skladki;za;pracownika;na;urlopie;bezplatnym,149,0,735125.html) Jakie składki za pracownika na urlopie bezpłatnym Pracodawca powinien wyrejestrować zatrudnionego z ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego, wypadkowego i zdrowotnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t46853.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/swiadczenie;urlopowe;a;brak;14-dniowego;urlopu,109,0,732013.html) Świadczenie urlopowe a brak 14-dniowego urlopu Świadczenie urlopowe wypłaca się w firmach bez funduszu świadczeń socjalnych. Przysługuje pracownikom, którzy udają się na urlop wypoczynkowy trwający minimum 14 kolejnych dni.

Autor jest specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)