Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Kwartalne rozliczenie podatków. Kiedy można z niego skorzystać?

0
Podziel się:

Nie musisz oddawać fiskusowi pieniędzy każdego miesiąca. Sprawdź, co zrobić, aby płacić podatek dochodowy i VAT tylko cztery razy w roku.

Kwartalne rozliczenie podatków. Kiedy można z niego skorzystać?
(MorePixels/iStockphoto)

Nie wszyscy mogą skorzystać z tego udogodnienia. Prawo do kwartalnego rozliczenia z urzędem skarbowym przysługuje:

  • tak zwanym "małym podatnikom", czyli przedsiębiorcom, których przychody ze sprzedaży wraz z kwotą VAT-u w poprzednim roku nie przekroczyły 1,2 miliona euro;
  • rozpoczynającym działalność, pod warunkiem, że nie prowadzili oni innej firmy w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

W pierwszym roku działalności kwartalnie mogą rozliczać się vatowcy oraz podatnicy objęci zasadami ogólnymi lub podatkiem liniowym. Ci, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego przywileju skorzystają dopiero w drugim roku działalności (w myśl ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym)
, a na początku zaliczki na podatek muszą odprowadzać co miesiąc. Więcej o wyborze formy opodatkowania przeczytasz w naszym poradniku.

Podatnicy wybierający kwartalne rozliczenia zaliczki na podatek dochodowy muszą ją wpłacić urzędowi skarbowemu:

  • do 20 kwietnia – za I kwartał,
  • do 20 lipca – za II kwartał,
  • do 20 października – za III kwartał,
  • do 20 stycznia kolejnego roku – za IV kwartał.

W przypadku podatku od towarów i usług terminem zapłaty jest 25. dzień tego samego miesiąca. Dodatkowo vatowcy muszą jeszcze złożyć deklarację VAT-7K, a nie VAT-7 (obowiązującą w przypadku rozliczeń miesięcznych).

Gotówka w kieszeni

Podstawową przewagą rozliczania podatków co kwartał zamiast co miesiąc jest możliwość dłuższego dysponowania gotówką przeznaczoną na zaliczkę. Można ją wydać na bieżące opłaty albo wpłacić na lokatę lub konto oszczędnościowe i jeszcze przy tym zarobić. Nadwyżka finansowa pozwala też przykładowo na wydłużenie terminów płatności kontrahentom. Przedsiębiorcy, którzy samodzielnie prowadzą rachunkowość do zalet zaliczą również rzadsze kontakty z urzędem skarbowym. Przy miesięcznym wpłacaniu zaliczek bowiem aż trzy razy częściej muszą obliczać należny podatek oraz, w przypadku vatowców, składać stosowne deklaracje.

Podatnicy rozliczający się co kwartał mają też więcej czasu na odliczenie VAT-u od otrzymanej faktury. Zgodnie z przepisami mogą to zrobić w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy lub w dwóch kolejnych okresach. Przedsiębiorca ma zatem na to nie dwa miesiące, jak przy rozliczeniu miesięcznym, a przynajmniej sześć. Tryb kwartalny pozwala też vatowcom na korzystanie z metody kasowej. Wówczas zobowiązanie podatkowe powstaje nie w momencie wystawienia faktury, ale w momencie jej zapłacenia.

Dłużej poczekasz na zwrot

Wydłużenie terminu wpłaty podatku automatycznie powoduje, że są one dużo wyższe. Przedsiębiorcy muszą zatem dysponować większą sumą pieniędzy, żeby jednorazowo uregulować trzymiesięczne zobowiązania wobec fiskusa.

Z rozliczenia kwartalnego nie powinni również korzystać podatnicy, którzy regularnie wykazują nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. W takim przypadku zwrot z urzędu skarbowego dostaną znacznie później niż przy formie miesięcznej.

Jak przejść na rozliczenia kwartalne?

Aby wybrać ten sposób, należy to zaznaczyć w pozycji 19 wniosku CEIDG-1, składanym przy rejestrowaniu działalności. Właściciele firm już istniejących mogą to zrobić tylko na początku roku podatkowego. Muszą chęć zmiany zgłosić na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego lub zaktualizować wspomniany wniosek. Ostateczny termin upływa 20 lutego.

Podatnicy VAT nie muszą czekać tak długo na zmianę formy. Mogą jej dokonać cztery razy w roku – do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, czyli lutego, maja, sierpnia lub listopada. Pierwsze rozliczenie dotyczyć będzie już tego okresu, w którym dokonaliśmy zgłoszenia. Służy do tego deklaracja VAT-R, a konkretnie pozycje 44, 51 i 55. Ten sam formularz przedsiębiorca wypełnia, gdy chce wrócić do rozliczeń miesięcznych. Może to jednak zrobić dopiero po upływie czterech pełnych okresów rozliczeniowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Masz własną firmę? Możesz płacić 3 procent podatku Sprawdź, która forma opodatkowania będzie odpowiednia dla twojej działalności.
Podatki przedsiębiorcy. Co robisz źle? Sprawdź, na co uważać przy odprowadzaniu podatku dochodowego i jak uniknąć najczęstszych błędów.
Rozliczanie VAT metodą kasową. Kiedy i dla kogo jest opłacalne? To ciekawa alternatywa, ponieważ wiąże konieczność rozliczenia podatku z uzyskaniem zapłaty od klienta.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)