Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Leasing finansowy

0
Podziel się:

Leasing to popularna forma finansowania działalności. Finansując się leasingiem, możemy wybrać leasing operacyjny i leasing finansowy. W artykule zajmujemy się leasingiem finansowym. Jakie są główne korzyści leasingu finansowego?

Obok leasingu finansowego można wyróżnić również leasing operacyjny
Obok leasingu finansowego można wyróżnić również leasing operacyjny (Unsplash/CC0 Public Domain/pixabay)

Co to jest leasing?

Leasing to umowa, która zakłada, że leasingodawca, zwany inaczej finansującym, przekazuje leasingobiorcy, czyli korzystającemu, do użytkowania określony składnik aktywów w zamian za opłatę.

Umowa leasingowa zawierana jest na określony czas. Leasing jest więc specjalistyczną usługą finansową, która pozwala przedsiębiorcom korzystać ze środków trwałych (np. maszyn, czy samochodów) należących do kogoś innego, w tym wypadku firmy leasingowej. Z tych środków trwałych można korzystać bez konieczności ich kupowania. Po prostu płaci się za użytkowanie.

Wszelkie kwestie dotyczące opłat reguluje umowa leasingowa. Na początku leasingu leasingobiorca najczęściej wpłaca tzw. opłatę wstępną. To zwykle kilkadziesiąt (ok. 20– 40 proc.) wartości środka trwałego.

Czas obowiązywania leasingu jest określony w umowie. Najczęściej wynosi kilka lat. Jeśli po zakończeniu umowy leasingu leasingobiorca zechce, to może kupić środek trwały, którego używał za minimum wartości.

Jaki leasing jest najlepszy?

To, jaki rodzaj leasingu wybierzemy, zdecyduje o tym, jaki podatek zapłacimy. Choć przepisy nie rozróżniają pojęć leasing operacyjny i leasing finansowy, są między nimi spore rozbieżności.

Leasing finansowy, zwany inaczej kapitałowym, zakłada, że przedmiot leasingu jest środkiem trwałym leasingobiorcy i to on rozlicza amortyzację. Jest ona dla niego kosztem. Kosztem są również* raty leasingowe*, ale tylko w części odsetkowej. Część kapitałowa raty nie jest stanowi kosztu dla leasingobiorcy, nie jest też przychodem dla finansującego.

Leasing finansowy uważany się za mniej korzystny od leasingu operacyjnego Wszystko dlatego, że leasingobiorca może do kosztu zaliczyć tylko część raty leasingowej.

Kiedy opłaca się leasing finansowy?

Leasing finansowy może być jednak korzystny w wybranych sytuacjach.

  • Taki leasing opłaca się, jeśli chcemy, by przedmiot leasingu był od razu naszą własnością. Przydaje się to np. przy staraniu się o dotacje.
  • Leasing finansowy warto wybrać, jeśli przedmiot leasingu ma inną stawkę VAT niż 23 proc. (może to dotyczyć samochodów używanych, do których wystawiona jest faktura VAT marża) .
  • Opłaca się wybrać leasing finansowy, gdy zależy nam na tym, żeby spłacić leasing szybciej, niż potrwa zamortyzowanie przedmiotu leasingu (przy samochodach to 2 lata).
  • Takie leasing będzie też korzystny w sytuacji, jeśli zależy nam na odliczeniu od razu całego VAT-u. To o tyle ważne, że w leasingu finansowym trzeba go od razu w całości zapłacić, a nie sukcesywnie z każdą ratą, jak to się dzieje w leasingu operacyjnym.
  • Leasing finansowy opłaca się też przedsiębiorcom, rozliczających się ryczałtem. Wszystko dlatego, że w takiej sytuacji nie ma znaczenia wysokość kosztów.

W leasingu finansowym czas trwania umowy jest oznaczony i jest bliski okresowi zużycia rzeczy.

W przypadku leasingu finansowego, który jest traktowany jak dostawa towaru, w momencie wydania towaru, powstaje obowiązek podatkowy. Transakcja taka jest potwierdzana fakturą VAT. W związku z tym powstaje obowiązek podatkowy.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)