Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Leasing samochodów używanych. Jak się odbywa?

0
Podziel się:

Leasing jest jednym ze sposobów finansowania samochodów wykorzystywanych przede wszystkim w działalności gospodarczej. Bardzo często leasingiem finansuje się samochody nowe. Spora grupa przedsiębiorców decyduje się jednak na skorzystanie z pojazdów używanych. Dowiedz się, w jaki sposób można skorzystać z leasingu samochodu używanego.

Na leasing samochodów używanych decydują się niektórzy przedsiębiorcy
Na leasing samochodów używanych decydują się niektórzy przedsiębiorcy (Materiały prasowe)

Rozważając finansowanie samochodu używanego w formie leasingu, trzeba pamiętać o ważnym ograniczeniu. Zwykle jest tak, że samochód, który chcemy wziąć w leasing, nie powinien być starszy niż 6 lat, a łączny wiek pojazdu i okres leasingu nie powinien być większy niż 8 lat. Dodatkowo sprzedający powinien móc wystawić pełną fakturę VAT na taki pojazd. Warto wiedzieć, że nowy samochód jest chętniej finansowany przez firmy leasingowe.

Leasing samochodów używanych – warunki firm leasingowych

Leasing samochodów używanych nie jest dostępny w ofercie wszystkich firm leasingowych, a jego warunki nie zawsze są tak korzystne, jak w przypadku leasingu samochodu nowego. O ile maksymalna wpłata to 45 proc. (zwykle taka sama w przypadku nowych, jak i używanych), to wpłata minimalna zależy w dużej mierze od polityki danej firmy leasingowej. Wpływ na to ma też źródło pochodzenia przedmiotu leasingu. W przypadku samochodów używanych najczęściej należy wpłacić 10-15 proc. wartości samochodu.

W przypadku leasingu samochodu używanego należy pamiętać, że dla firmy leasingowej spore znaczenie będzie miało to, kto sprzedaje samochód. Dla niektórych firm leasingowych będzie miało znaczenie, by pojazd był sprzedawany np. przez autoryzowanego dealera. W innych firmach możemy sfinansować zakup z komisu, a nawet od osób prywatnych. Firmie leasingowej zależy bardzo na wiarygodnym sprzedawcy, ponieważ to firma leasingowa będzie właścicielem pojazdu. Dlatego ważne jest, by samochód był sprzedawany na pełną fakturę VAT.

Niektóre firmy leasingowe zlecają wycenę samochód, które pochodzą z drugiej ręki. Wycena taka jest dość kosztowna i jest to zwykle koszt dla leasingobiorcy. Jako leasingobiorca powinniśmy więc sami zatroszczyć się o to, by sprawdzić stan samochodu.

Czy można wyleasingować samochód używany z zagranicy?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy można wyleasingować samochód z zagranicy. Zwykle są one w dobrym stanie technicznych i atrakcyjnej cenie. Taki samochód można wyleasingować na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zakupienie samochodu przez firmę leasingową bezpośrednio za granicą. Jest to jednak dość kosztowna transakcja. Zainteresowany leasingiem wskazuje konkretny pojazd u zagranicznego dealera, a firma leasingowa zajmuje się resztą. Ta operacja opłaca się zwykle w przypadku bardzo drogich samochodów. Drugim sposobem jest kupienie samochodu za gotówkę samodzielnie, a po sprowadzeniu go zdecydowanie się na leasing zwrotny. Trzecim sposobem jest zlecenie sprowadzenia samochodu z zagranicy polskiemu komisowi i dopiero potem zorganizowanie leasingu.

Podsumowując, leasing będzie tym tańszy, im nowszy samochód będziemy kupować i im bardziej wiarygodne źródło będzie sprzedawcą pojazdu.

W przypadku leasingu samochodów używanych pod względem podatkowym rozliczenie wygląda tak samo, jak w przypadku samochodu nowego rozliczanego na podstawie umowy leasingu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)