Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

LOT najprawdopodobniej "wleci" na giełdę

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa podtrzymuje plany wprowadzenia na giełdę akcji Polskich Linii Lotniczych LOT. W ciągu najbliższych lat, ze względu na niesprzyjającą sytuację rynkową, MSP nie będzie szukało inwestora strategicznego dla LOT - poinformował we wtorek minister skarbu Piotr Czyżewski

"Nie wykluczam (...) że być może, przy dobrym rynku giełdowym, można spróbować jakiś pakiet skierować na giełdę" - powiedział Czyżewski dziennikarzom nie podając szczegółów ewentualnej oferty.

Pod koniec października Czyżewski poinformował PAP, że LOT może trafić na warszawską giełdę dopiero po wyjaśnieniu, co stanie się z akcjami przewoźnika aktualnie posiadanymi przez syndyka masy upadłościowej Swissair Group, a do debiutu giełdowego mogłoby dojść najwcześniej w 2005 roku.

We wtorek minister poinformował także, że w ciągu najbliższych lat ze względu na niesprzyjającą sytuację rynkową resort skarbu nie będzie szukał inwestora strategicznego dla LOT-u.

"Prawdopodobnie nie będzie możliwe w następnych miesiącach, latach, poszukiwanie inwestora strategicznego dla spółki.(...) nie ma rynku do sprzedaży akcji przedsiębiorstw lotniczych" - powiedział Czyżewski podczas posiedzenia komisji sejmowej.

Szwajcarzy zostali strategicznym inwestorem LOT w listopadzie 1999 roku. Objęcie 37,6 proc. akcji polskiego przewoźnika kosztowało ich prawie 184 mln USD.

W podwyższeniu kapitału spółki, do którego doszło w listopadzie 2001 roku, bankrutująca Swissair Group nie uczestniczyła. Udział Skarbu Państwa wzrósł wtedy do 67,96 proc., a Swissair Group spadł do 25,1 proc. (obecnie te akcje należą do syndyka Swissair). Pakiet akcji pracowniczych zmniejszył się do 6,94 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)