Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Mały ZUS Plus przyjęty przez Senat. Całkowita jednomyślność wśród sentatorów

14
Podziel się:

Dzięki nowym przepisom prawo do niższych składek ZUS dla małych firm może objąć 320 tys. przedsiębiorców.

Mały ZUS plus dotyczy firm, które nie przekraczają miesięcznie dochodu do 6 tys. zł i przychodu do 10 tys. zł.
Mały ZUS plus dotyczy firm, które nie przekraczają miesięcznie dochodu do 6 tys. zł i przychodu do 10 tys. zł. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Senat przyjął przepisy wprowadzające tzw. Mały ZUS Plus. Za projektem było 97 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał.

Ustawa zakłada obniżenie wysokości składek dla najmniejszych przedsiębiorstw i uzależnienie ich od dochodów z roku poprzedniego. Dotyczy to firm, które nie przekraczają miesięcznie dochodu do 6 tys. zł i przychodu do 10 tys. zł.

Mały ZUS ma wejść w życie od lutego 2020. Uprawnieni do Małego ZUS w obecnej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 r.

Zobacz także: Obejrzyj też: Mały ZUS+. "Krok w dobrym kierunku, ale w tej formie nie do przyjęcia"

Projekt ustawy dotyczący zmian w składkach ZUS został przygotowany przez resort rozwoju, kierowany przez Jadwigę Emilewicz.

- Dzięki rozszerzeniu Małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych – zapewniała niedawno Emilewicz.

I zachęcała, że przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2800 złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Antek
5 lata temu
Kiedy sie zabiora za tych co placa tylko zdrowotne i zaniżaja np ceny usług i maja umowe o prace i tylko zdrowotne placa. Dlaczego ci co maja jednoosobowa dzialanosc majaplacic 1500 a inni 350zl
Hero
5 lata temu
Znów będą równiejsi, ktoś będzie blisko pułapu, ktoś go przekroczy. Jednemu sie pomoże a tamten drugi płać i płacz. Tak samo było z 500 plus, jedni dostali, drudzy nie. Dlaczego w tym kraju nie ma solidarności, dlaczego tak się dzieli polaków. To bedzie mialo daleko idące skutki, już teraz ałychać wśród singli nienawiść do wielodzietnych. Ja osobiście słyszałem jak mlody chlopak w kolejce sklepu obelżywie wypowuadał sie o matce robiącej duże zakupy, że to z jego pieniędzy i powinna drożej płacic niż on. Flustracja, nie zrozumienie, zobaczycie dokąd nas polityka taka doprowadzi, fajnie jak się bierze, ale Ci co tylko płacą nie będą kochali. Można to było załatwić np zwolnieniem podatkowym albo inaczej subtelnoe niż dawanie kasy....
maludki pszet...
5 lata temu
Ponad 100 000 jednoosobowych działalności gospodarczych rozliczanych tzw. kartą podatkową kolejny raz jest pomijana przy tej ponoć przyjaznej dla małych firm zmianie.
a zdrowotne d...
5 lata temu
a marszałkom sentu i tak będzie mało i będą wołać: daj co łaska!!!
bertas
5 lata temu
Drodzy Przedsiębiorcy ! Jestem pracownikiem firmy 3 osobowej. Zawsze nam się wiodło kiepsko ... nieraz nie dwa mówiłem szefowi - że trzeba podnieść ceny - bo i on klepie biedę i my zarabiamy kiepsko. To nie ...walczy cenami z konkurencją. Droga do nikąd. Podnoście ceny - ale wszyscy zbankurujecie. A jak klienci nie łykną ceny - to znaczy że ten biznes i tak i tak by się rozwalił. Nie marnujcie komuś życia swoim strachem. Albo to się będzie kulgać albo nie - chcemy pełnych ZUSów, dobrej pencji. Rozumiem wydatki - zusy, prądy itd ... nie da się tego obniżyć - trzeba zwiększyć produktywność/zarobki. Odwagi - nowy rok - nowe ceny.