Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|
aktualizacja

Mały ZUS. Ustawa przeszła przez Sejm

106
Podziel się:

Posłowie uchwalili ustawę wprowadzającą tzw. Mały ZUS plus. Ma on pozwolić małym przedsiębiorcom płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Choć opozycja miała dużo uwag, to ostatecznie Sejm zagłosował jednogłośnie za.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz jest twarzą projektu rozszerzenia Małego ZUS
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz jest twarzą projektu rozszerzenia Małego ZUS (PAP, Marcin Obara)

Opozycja zwracała uwagę, że niższe składki na ZUS oznaczają dla przedsiębiorców niższe emerytury w przyszłości. Poseł KO Dariusz Rosati pytał rząd dlaczego jest tak mało ambitny i proponuje rozwiązanie dla 300 tys. przedsiębiorstw, a nie dla 2,5 miliona. Konfederacja natomiast wskazywała, że składki na ZUS powinny być dobrowolne.

Wszystkie poprawki zostały odrzucone, ale za całością Sejm zagłosował jednogłośnie, co zdarza się rzadko. Głosowało 433 posłów, 433 było za, nikt nie zagłosował przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Zobacz także: Zobacz też: Mały ZUS. Trzeba będzie złożyć wniosek

Mały ZUS ma wejść w życie od lutego 2020. Uprawnieni do Małego ZUS w obecnej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 08 stycznia 2020 r.

- Pierwsza obietnica z 5 na 100 dni rządu spełniona - ucieszyła się na Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - Liczymy na dobrą współpracę w Senacie - dodała.

Prawo do niższych składek ZUS dla małych firm może objąć 320 tys. przedsiębiorców. Ustawa zakłada obniżenie wysokości składek dla najmniejszych przedsiębiorstw i uzależnienie ich od dochodów z roku poprzedniego. Dotyczy to firm, które nie przekraczają miesięcznie dochodu do 6 tys. zł i przychodu do 10 tys. zł.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(106)
xxxx
4 lata temu
Maly ZUS mała emerytura ale tego drugiego to już nie powiedza a ludzie lykają te bzdury.
eg
4 lata temu
prawie nikt na to się nie załapie
Orwell
4 lata temu
Najpierw przez 4 lata podnieśli ZUS o 500 zł, a teraz dla znikomego odsetka go obniżą. I jest powód do dumy. Obniżamy obciążenia do przedsiębiorców.
TO
4 lata temu
Opozycję totalną totalnie porąbało - to już koniec?-będzie nudno
HHHHHHHHHHHHH...
4 lata temu
Z U S PO CO IM TAKIE PAŁACE DO UTRZYMANIA BUDYNKI MOŻE SAMOWOLA BUDOWLANA
...
Następna strona