Notowania

sejm
12.12.2019 19:50

Mały ZUS. Ustawa przeszła przez Sejm

Posłowie uchwalili ustawę wprowadzającą tzw. Mały ZUS plus. Ma on pozwolić małym przedsiębiorcom płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Choć opozycja miała dużo uwag, to ostatecznie Sejm zagłosował jednogłośnie za.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz jest twarzą projektu rozszerzenia Małego ZUS (Fot: Marcin Obara)

Opozycja zwracała uwagę, że niższe składki na ZUS oznaczają dla przedsiębiorców niższe emerytury w przyszłości. Poseł KO Dariusz Rosati pytał rząd dlaczego jest tak mało ambitny i proponuje rozwiązanie dla 300 tys. przedsiębiorstw, a nie dla 2,5 miliona. Konfederacja natomiast wskazywała, że składki na ZUS powinny być dobrowolne.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
Mały ZUS plus od stycznia pod znakiem zapytania. Możliwe, że dopiero "luty-marzec"

Wszystkie poprawki zostały odrzucone, ale za całością Sejm zagłosował jednogłośnie, co zdarza się rzadko. Głosowało 433 posłów, 433 było za, nikt nie zagłosował przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Zobacz też: Mały ZUS. Trzeba będzie złożyć wniosek

Mały ZUS ma wejść w życie od lutego 2020. Uprawnieni do Małego ZUS w obecnej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 08 stycznia 2020 r.

- Pierwsza obietnica z 5 na 100 dni rządu spełniona - ucieszyła się na Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - Liczymy na dobrą współpracę w Senacie - dodała.

Sprytni wiedzą, co zrobić, by zmieścić się w limitach małego ZUS plus i płacić niższe składki.
Mały ZUS plus. Małe firmy mogą tak planować przychody, by płacić niższe składki

Prawo do niższych składek ZUS dla małych firm może objąć 320 tys. przedsiębiorców. Ustawa zakłada obniżenie wysokości składek dla najmniejszych przedsiębiorstw i uzależnienie ich od dochodów z roku poprzedniego. Dotyczy to firm, które nie przekraczają miesięcznie dochodu do 6 tys. zł i przychodu do 10 tys. zł.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sejm, przedsiębiorcy, mały zus, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2019

LukaPopieram konfederacje. Zus powinien byc dobrowolny. Kazdy natomiast powinien miec wlasne konto na ktore bedzie odprowadzal sobie skladki. Jesli umrze … Czytaj całość

13-12-2019

BYWALECBrawo Rzad. Tak trzymac!

12-12-2019

TokioFajnie , tylko teraz módlcie się obyście nie mieli żadnego wypadku bo koszty leczenia i rehabilitacja kosztują

Rozwiń komentarze (106)