Notowania

"Mały ZUS" skierowany do pierwszego czytania. Może nie zostać uchwalony przed 1 stycznia

Projekt ustawy zmieniającej zasady obliczania wysokości składek społecznych, tzw. Mały ZUS, we wtorek 3 grudnia został skierowany do pierwszego czytania w komisjach sejmowych. Wejście tych przepisów w życie z początkiem 2020 r. stało się tym samym mało prawdopodobne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Projekt ustawy dotyczący zmian w składkach ZUS został przygotowany przez resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz (Fot: Leszek Szymański/PAP)

– Chcemy, by ustawa o Małym ZUS plus weszła w życie z początkiem 2020 roku. Dzięki rozszerzeniu Małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych – zapewniała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

I zachęcała, że przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2800 złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł.

Obniżone składki na ZUS z nowymi limitami będzie można opłacać jedynie przez 3 lata.
Mały ZUS. Rząd pokazał projekt. Potwierdziły się informacje money.pl

Pisaliśmy już w money.pl, że rządowy projekt ustawy zmieniającej zasady obliczania wysokości składek społecznych wcale nie jest tak korzystny jak twierdzi szefowa resortu. Teraz okazuje się, że na to rozwiązanie trzeba będzie poczekać dłużej niż zapowiadano. Wszystko dlatego, że projekt skierowano do pierwszego czytania w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w dniu 3 grudnia i mało prawdopodobne, by przeszedł cała ścieżkę legislacyjną do końca grudnia i wszedł w życie z początkiem stycznia.

Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mały zus, mały zus 2020, składki zus, przedsiębiorcy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-12-2019

PiotrInne ustawy można w jedna noc klepnąć a z rana po śniadaniu nawet długopis podpisze. Ale nie ma się co speszyć. Trzeba t zrobić dobrze.

03-12-2019

Twój nickA straż rowerową przepchną do 1 stycznia?! Jadzi powinno zależeć 😜

04-12-2019

sklepik1991MAŁY ZUS NIE DLA MAŁEGO HANDLU (DO 10 TYS. PRZYCHODU=OBROTU) WIĘC BĘDZIE POGROM MAŁYCH SKLEPIKÓW,STRAGANIKÓW ITP... TAKA TO POMOC ....

Rozwiń komentarze (6)