Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

"Mały ZUS" skierowany do pierwszego czytania. Może nie zostać uchwalony przed 1 stycznia

6
Podziel się:

Projekt ustawy zmieniającej zasady obliczania wysokości składek społecznych, tzw. Mały ZUS, we wtorek 3 grudnia został skierowany do pierwszego czytania w komisjach sejmowych. Wejście tych przepisów w życie z początkiem 2020 r. stało się tym samym mało prawdopodobne.

Projekt ustawy dotyczący zmian w składkach ZUS został przygotowany przez resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz
Projekt ustawy dotyczący zmian w składkach ZUS został przygotowany przez resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz (PAP, Leszek Szymański/PAP)

– Chcemy, by ustawa o Małym ZUS plus weszła w życie z początkiem 2020 roku. Dzięki rozszerzeniu Małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych – zapewniała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

I zachęcała, że przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2800 złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł.

Pisaliśmy już w money.pl, że rządowy projekt ustawy zmieniającej zasady obliczania wysokości składek społecznych wcale nie jest tak korzystny jak twierdzi szefowa resortu. Teraz okazuje się, że na to rozwiązanie trzeba będzie poczekać dłużej niż zapowiadano. Wszystko dlatego, że projekt skierowano do pierwszego czytania w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w dniu 3 grudnia i mało prawdopodobne, by przeszedł cała ścieżkę legislacyjną do końca grudnia i wszedł w życie z początkiem stycznia.

Zobacz także: Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
PODATNIK JES...
5 lata temu
ZAMYKAM DZIAŁALNOŚĆ JAK USTAWA NIE PRZEJDZIE I IDĘ NA ZASIŁEK - ANIE CHIAŁBYM
sklepik1991
5 lata temu
MAŁY ZUS NIE DLA MAŁEGO HANDLU (DO 10 TYS. PRZYCHODU=OBROTU) WIĘC BĘDZIE POGROM MAŁYCH SKLEPIKÓW,STRAGANIKÓW ITP... TAKA TO POMOC ....
trzeba myśleć
5 lata temu
Wejście tych przepisów w życie z początkiem 2020 r. stało się tym samym mało prawdopodobne. Dziwi mnie to bardzo, bo przecież jeszcze do 22 grudnia noce będą coraz dłuższe. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by klepnąć ustawę o 3:00 w nocy, a o 3:30 zawieźć Adrianowi do podpisu.
Sj
5 lata temu
Ciekawy jestem jaki jest haczyk
Twój nick
5 lata temu
A straż rowerową przepchną do 1 stycznia?! Jadzi powinno zależeć 😜