Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Metoda kasowa

0
Podziel się:

Metoda kasowa jest sposobem rozliczania podatku VAT, szczególnie polecanym tym firmom, których kontrahenci nie regulują zobowiązań w terminie. Jeśli zastosujemy metodę kasową, możemy rozliczyć podatek VAT, dopiero gdy płatność od kontrahenta dotrze do nas, a nie w terminie wymaganym standardowo przez prawo.

Metodę kasową wykorzystują niektórzy przedsiębiorcy do rozliczeń VAT-u
Metodę kasową wykorzystują niektórzy przedsiębiorcy do rozliczeń VAT-u (Idutko, shutterstock.com)

Na czym polega metoda kasowa?

Ogólna zasada rozliczania VAT-u zakłada, że obowiązek podatkowy pojawia się w momencie sprzedaży, wykonania usługi lub dokonania dostawy towaru. W ogóle nie jest on więc zależny od tego, kiedy otrzymamy należność za towar czy usługę. Jeśli więc klient nie zapłacił w terminie, przedsiębiorca zmuszony jest zapłacić VAT z własnych pieniędzy.

Metoda kasowa pozwala uniknąć takich sytuacji. Stosując metodę kasową, podatek VAT będzie rozliczony w dacie, kiedy płatność klienta została uregulowana. Metoda kasowa oznacza więc, że mimo wystawienia faktury, podatnik nie musi wykazywać tej transakcji w deklaracji VAT, póki nie zostanie ona zapłacona.

Jak wybrać metodę kasową?

Metoda kasowa może być stosowana wyłącznie przez małych podatników. Ich dochody nie mogą być większe niż 1,2 mln euro. VAT z metody kasowej można rozliczać tylko kwartalnie. Wtedy podatnik powinien zastosować formularz VAT-7K.

Metoda kasowa to dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z długimi terminami płatności. Może to być też sensowne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją działalność. Wszystko dlatego, że trudno jest im przewidzieć, kiedy realnie otrzymają płatność od kontrahentów.

W przypadku metody kasowej inaczej będą też rozliczane faktury zakupowe. W „normalnym trybie” rozlicza się je w dacie wystawienia faktury. Przy metodzie kasowej faktura będzie mogła zostać rozliczona dopiero wtedy, gdy dana faktura będzie zapłacona. Można więc powiedzieć, że jeśli nie sami nie zapłacimy terminowo faktury VAT, to poprzez metodę kasową nie możemy odliczyć VAT, aż do momentu uregulowania należności.

Żeby przejść na metodę kasową, trzeba to zgłosić na formularzu VAT-R w urzędzie skarbowym, Trzeba też wskazać okres, od którego będziemy rozliczać podatek według metody kasowej.

Przedsiębiorca może wybrać metodę kasową nie tylko na początku działalności. Może to też zrobić później. W takim wypadku musi złożyć formularz VAT-R do końca miesiąca, który poprzedza okres, w którym chce rozpocząć rozliczanie VAT-u metodą kasową.

Jak rozliczyć metodę kasową?

Jeśli przedsiębiorca korzysta z metody kasowej, musi na fakturze umieścić adnotację "metoda kasowa". W sytuacji, gdy stosujemy metodę kasową, trzeba pamiętać, że VAT musi być wykazany nie później niż w ciągu 180 dni od momentu wykonania usługi lub sprzedaży towaru, gdy sprzedaży dokonano na rzecz osoby fizycznej, która nie jest czynnym podatnikiem VAT, a do wskazanego dnia klient nie opłacił faktury.

VAT w metodzie kasowej działa bez ograniczeń w przypadku rozliczeń między firmami zarejestrowanymi jako VAT-owcy.

Podobnie jest w przypadku faktur zakupowych, VAT będzie można odliczyć dopiero w momencie zapłaty faktury. Gdy płatność regulowana jest w częściach, to VAT odlicza się proporcjonalnie. Faktury powinny być ujmowane w deklaracjach VAT w momencie, gdy zostały opłacone. Może się więc zdarzyć sytuacja, że jedna faktura pojawi się na kilku deklaracjach. Dojdzie do tego, gdy płatność była regulowana na raty.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)