Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF zdecyduje w połowie grudnia o przyszłorocznych stawkach akcyzy

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów w połowie grudnia wyda rozporządzenie, w którym określi stawki akcyzy obowiązujące od 1 stycznia 2004 roku - poinformował PAP wiceminister finansów Robert Kwaśniak.

"Część zmian w stawkach będzie obowiązywała od 1 stycznia. Rozporządzenie wydamy więc na podstawie założeń do budżetu, bo sama ustawa budżetowa będzie prawdopodobnie przyjęta już po nowym roku" - powiedział PAP Kwaśniak.

Wcześniej w środę posłowie Komisji Finansów Publicznych zarzucali wiceministrowi finansów podczas debaty nad projektem sprawozdania do ustawy o akcyzie, że nie przedstawił planów dotyczących wielkości stawek akcyzy na cały 2004 rok.

Część posłów twierdziła, że uniemożliwia im to pracę nad ustawą w części dotyczącej określenia maksymalnych stawek akcyzy na poszczególne wyroby.

Kwaśniak tłumaczył posłom, że ministerstwo wstrzymuje się z przedstawieniem założeń dotyczących akcyzy na cały rok do czasu wniesienia poselskich poprawek do projektu budżetu na 2004 rok.

"Faktyczne założenia wpływów akcyzowych muszą być realizowane przez konkretne stawki. Jeśli ostatecznie nie ma treści ustawy budżetowej, to my nie możemy przedstawić stawek. One muszą być pochodną założenia planu wpływów akcyzowych" - mówił Kwaśniak podczas obrad komisji.

Według projektu budżetu wpływy z akcyzy w 2004 roku mają wynieść 34,6 mld zł.

Kwaśniak powiedział posłom, że obecnie trwają uzgodnienia w sprawie wielkości stawek, które będą obowiązywały w pierwszej połowie 2004 roku.

"Nie przewidujemy żadnych istotnych zmian" - dodał Kwaśniak.

Według zapisów w uzasadnieniu do projektu budżetu w przyszłym roku średnio o 1,1 proc. wzrosną stawki akcyzy na wyroby spirytusowe, paliwa oraz piwo i wino. O ok. 9,1 proc. wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe.

Projekt nie określa jednak, jakie stawki będą obowiązywały na poszczególne produkty.

Zgodnie z projektem ustawy o akcyzie przygotowanym przez rząd Ministerstwo Finansów nie będzie mogło ustalić stawki wyższej niż limit określony w ustawie.

KFP zdecydowała w środę, że maksymalna stawka akcyzy na paliwa silnikowe i oleje opałowe ma wynosić 2 tys. zł od 1000 litrów, a w przypadku ciężkich olejów opałowych, gazu płynnego i metanu ma to być 700 zł od 1 tony.

Akcyza na paliwa silnikowe benzynowe wynosi obecnie 1.672 zł za 1.000 litrów, na oleje napędowe 1.129 zł za 1.000 litrów, a na oleje opałowe 195 zł za 1.000 litrów.

Do rozstrzygnięcia pozostały wielkości maksymalnych stawek na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe.

Obecnie stawka od 1 hektolitra czystego spirytusu wynosi 4.400 zł. W przypadku piwa jest to 6,86 zł na 1 hektolitr za każdy stopień Plato. Wino jest obłożone akcyzą w wysokości 136 zł na 1 hektolitr.

Obecnie podatek akcyzowy od papierosów składa się z dwóch elementów: stałej stawki procentowej w wysokości 25 proc. ceny detalicznej i stawki kwotowej, która wynosi 57 zł za 1000 sztuk.

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)