Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Minimalna emerytura. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby ją otrzymać?

3
Podziel się:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi emerytury, jej wysokość zależy od kapitału zgromadzonego na indywidualnym koncie w trakcie pracy zawodowej. W momencie przejścia na emeryturę, jeżeli wysokość emerytury byłaby niższa od ustawowo ustalonej emerytury minimalnej, jej wysokość jest automatycznie podwyższana do tej wysokości.

Od marca 2019 roku wypłacana kwota emerytury minimalnej ma być nieco wyższa niż dotychczas
Od marca 2019 roku wypłacana kwota emerytury minimalnej ma być nieco wyższa niż dotychczas (Fotolia, Wissmann Design)

W 2019 roku minimalna emerytura wynosi 1063,57 złotych brutto. Jednak pierwsze wypłaty emerytur po waloryzacji do tej wyższej kwoty mają nastąpić dopiero w marcu 2019 roku.

Warunki otrzymania emerytury minimalnej

Są dwa podstawowe warunki, które należy spełnić, aby otrzymać emeryturę w minimalnej wysokości. Pierwszą jest osiągnięcie wieku emerytalnego stosownego do płci (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) oraz posiadanie wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych. W przypadku mężczyzn musi to być 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych. W przypadku kobiet ten okres wynosi 20 lat. Jednocześnie okresy nieskładkowe nie mogą być dłuższe niż 1/3 okresów składkowych.

Okresy składkowe i nieskładkowe

Przez okresy składkowe rozumie się między innymi podleganie pod ubezpieczenia emerytalno-rentowe, czyli w momencie pracy na umowę o pracę, bycia zleceniobiorcą oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Za okresy składkowe uznaje się również czas pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Okresy nieskładkowe to czas pobierania wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy, okres pobierania zasiłków z ubezpieczeń społecznych, okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, okres nauki w szkole wyższej, okres pobierania świadczenia przedemerytalnego.

Kiedy nie przysługuje emerytura minimalna?

Osoby, które nie spełniają wymaganych kryteriów, otrzymają emeryturę w kwocie niższej, niż wynosi minimalna emerytura. Wyliczana ona będzie na podstawie odprowadzanych składek. Dotyczy to szczególnie osób, które zatrudnione były sporadycznie albo wyłącznie na podstawie umów o dzieło, od których nie były odprowadzane składki emerytalne.

Emerytura minimalna będzie należeć się grupie około 250 tysięcy osób. Pomysłem rządu jest wprowadzenie dodatkowego świadczenia 500 plus dla emerytów, który będzie należeć się emerytom, których świadczenia są niższe nić 1500 złotych brutto. Na razie jednak nie wiadomo, czy program ten wejdzie w życie.

Brak emerytury minimalnej jest szczególnie doskwierający na przykład dla matek, które przez lata zajmowała się swoimi dziećmi. Jest to także problematyczne również dla osób pracujących na czarno, często za granicą. Brak nawet minimalnej emerytury to także problem dla osób, które dużo chorują i często chodzą na zwolnienia chorobowe, ponieważ za te okresy nie są pobierane składki na ubezpieczenie emerytalne.

Minimalna emerytura z perspektywy ZUS-u

W 2016 roku zmieniły się przepisy, zgodnie z którymi pracodawca musi odprowadzać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wszystkich umów zleceń, do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dzięki temu osoby, które pracują w oparciu o umowę zlecenie, mają szanse na nieco większe świadczenia emerytalne.

Koszt wypłaty emerytur niższych niż minimalna jest dla ZUS-u wyższy niż ich wartość, dlatego rząd planuje dalsze zmiany w tym zakresie. Dotyczą one na przykład sytuacji, w której emeryturę otrzymywałyby dopiero osoby, które posiadają nie krótszy niż pięcioletni staż pracy, a jednocześnie wypracowane składki przewyższają kwotę 1/3 emerytury minimalnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Mietek4444
7 miesięcy temu
Pracownik z Ukrainy nabiera prawa po miesiącu legalnej pracy w Polsce do najniższej Polskiej emerytury
Nabity w bute...
2 lata temu
Co do kapitału początkowego to dlaczego ZUS nie ma swojego archiwum. A składki emerytalne to kto brał jakieś tam archiwum czy ZUS.
romek425
2 lata temu
Co z matkami opiekującymi się niepełnosprawnymi dziećmi, nie mogącymi samodzielnie egzystować... Myślę że rząd powinien w pierwszej kolejności uregulować tą kwestię. Czy nikt nie widzi że te kobiety pomimo chęci podjęcia pracy nie mogą tego zrobić gdyż opieka nad takim "dzieckiem " nawet 30-40 sto letnim zajmuje im 24 godziny na dobę. Co mają zrobić na starość , czy iść zebrać pod sejm lub kościół ? To straszna hipokryzja że strony rządzących kiedy z jednej strony zmuszają kobiety do rodzenia takich dzieci a z drugiej zostawiają je bez emerytury nawet minimalnej.