Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mniej fuzji i przejęć

0
Podziel się:

Wartość fuzji i przejęć (M&A) w Polsce w 2003 roku wyniosła 1,8 mld USD, co stanowi 76 proc. odpowiedniej wartości rok wcześniej, kiedy to wynosiła 2,3 mld USD - podała międzynarodowa firma audytorska KPMG w raporcie

.

"Niestety, dla polskiego rynku fuzji i przejęć rok 2003 nie był najlepszym. Płacimy cenę między innymi za wstrzymanie procesu prywatyzacji, spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego oraz brak zdecydowanych działań rządu w zakresie finansów publicznych" - uważa Krzysztof Rozen, Partner w KPMG, szef działu Corporate Finance na Europę Środkowo-Wschodnią.

"Wszystkie te czynniki oraz fakt, że inne kraje regionu są w stanie lepiej spełnić oczekiwania inwestorów zagranicznych powodują, że chętniej angażują oni swoje środki poza Polską" - dodał.

Z 9,2 mln USD w 2002 roku do 9,8 mln USD w tym roku wzrosła średnia wartości transakcji fuzju i przejęć w Polsce. Natomiast liczba zamkniętych transakcji spadła o 29 proc. w stosunku do 2002 roku, z 253 do 179 transakcji.

Największą wartość miały transakcje zawarte w sektorze chemiczno-farmaceutycznym, 417 mln USD. Jego udział zwiększył się do 24 proc. w tym roku z 4 proc. wartości wszystkich transakcji w roku ubiegłym.

"Znaczny wzrost odnotował również sektor telekomunikacyjny, którego dotyczyły transakcje stanowiące 23 proc. ogólnej wartości transakcji, 402 mln USD" - napisano w raporcie.

Do 14 proc. w 2003 roku, z 28 proc. rok wcześniej spadł udział sektora finansów i ubezpieczeń w ogólnej wartości transakcji.

Również znacznie zmalało znaczenie sektora sprzedaży hurtowej i detalicznej, z 29 proc. w 2002 roku do 4 proc. w 2003 roku.

Największą transakcją zawartą na polskim rynku w bieżącym roku było odkupienie przez International Trading and Investment Holdings ITI Polska SA 30,4 proc. udziałów spółki TVN sp. z o.o. za 148 mln USD od SBS Broadcasting.

Drugą co do wartości transakcją okazała się giełdowa sprzedaż przez EBOR 3,3 proc. akcji Banku Pekao SA za ponad 145 mln USD.

Inne duże transakcje to zakup za ponad 140 mln USD 494 stacji benzynowych w Niemczech przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA i przejęcie spółek telewizji kablowej należących do Elektrimu Telekomunikacja przez międzynarodowe fundusze inwestycyjne za prawie 110 mln USD.

W regionie Europy Środko-Wschodniej w 2003 roku zawarto 753 transakcji M&A, których łączna wartość na poziomie 9,2 mld USD jest wyższa w porównaniu z rokiem ubiegłym o prawie 3 proc.

"Mimo trendów spadkowych na rynku światowym, wartość transakcji M&A w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w 2003 roku rosła trzeci rok z rzędu. Jest to wynikiem wyższego tempa rozwoju gospodarczego w krajach regionu oraz zmiany oceny poziomu ryzyka inwestycyjnego przez inwestorów z Europy Zachodniej. W rezultacie oczekuje się, że aktywność na rynku fuzji i przejęć w krajach Europy Środkowo-Wschodniej będzie się zwiększać również w najbliższych latach" - napisano w raporcie.

Łączna wartość transakcji fuzji i przejęć zawartych na świecie w 2003 roku zmniejszyła się w porównaniu z rokiem ubiegłym o 15 proc. ze 1.191 do 1.009 mld USD. Liczba transakcji spadła z 20.954 do 15.662, czyli o 25 proc.

"Przedłużająca się wojna w Iraku oraz epidemia SARS stanęły na przeszkodzie długo oczekiwanego ożywienia gospodarczego. Mimo to widoczne są pierwsze oznaki poprawy sytuacji na rynku fuzji i przejęć" – uważa Rozen.

"Optymizmem napawa wartość transakcji ogłoszonych w październiku 2003 roku, najwyższa od października 2000 roku, oraz liczba transakcji zapowiedzianych w trakcie całego 2003 roku tylko o 2 niższa w porównaniu z 2002 rokiem" - dodał.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)