Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Modernizacja. Jak ulepszyć środki trwałe?

1
Podziel się:

Modernizacja może dotyczyć środków trwałych należących do przedsiębiorcy. Warto znać to pojęcie, by właściwie zakwalifikować księgowo taki koszt.

Modernizację środków trwałych należy odróżnić od remontu, ponieważ te zabiegi są księgowane w różny sposób
Modernizację środków trwałych należy odróżnić od remontu, ponieważ te zabiegi są księgowane w różny sposób (pixabay.com / jarmoluk / CC0)

Spora grupa przedsiębiorców ma środki trwałe w firmie. Musi on wiedzieć, jak rozliczyć nakłady, które poniesiono na te środki trwałe. Przede wszystkim chodzi o rozróżnienie, czy konkretny wydatek musi być zaliczony jako modernizacja, czy jako remont. To bardzo, bardzo ważne, ponieważ powinno być prawidłowo zakwalifikowane do kosztów. Zależeć od tego będzie, czy koszty takie rozliczymy bezpośrednio, czy pośrednio poprzez amortyzację.

Remont a modernizacja środka trwałego – różnice

Według definicji zawartej w prawie budowlanym remont dotyczy obiektu budowlanego, który już istnieje. Polega on na tym, że odtwarza się stan pierwotny i nie jest to bieżąca konserwacja. W przypadku remontu możliwe jest zastosowanie wyrobów budowlanych w formie innej niże te, które były użyte pierwotnie. Remont jest to więc działanie, które ma na celu podtrzymanie albo odtworzenie wartości środka trwałego. Polega na naprawieniu lub wymianie zużytych elementów. Remontem będzie np. czynność pomalowania ścian albo wymiana zniszczonej armatury.

Modernizacja środka trwałego

Modernizacja jest ulepszeniem danego środka trwałego. Ustawa o PIT wyraźnie definiuje, czym jest ulepszenie (modernizacja) środka trwałego.

Modernizacja dokonywana jest w momencie przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, jeśli suma wydatków, które zostały poniesione na to działanie, jest wyższa niż 10 000 zł, a wydatki powodują, że wartość użytkowa środka trwałego wzrosła w porównaniu do tej z dnia jej nabycia. Innymi słowy, modernizacja środka trwałego to takie jego ulepszenie, które zwiększa wartość użytkową składnika majątku. Ten środek trwały może być unowocześniony, jego stan może być poprawiony i zmienić jego cechy albo przystosować dany środek, tak by miał inne przeznaczenie. Może być też poprawiona jego funkcjonalność.

Kiedy remont, a kiedy modernizacja?

Jeśli więc weźmiemy pod uwagę te dwie definicje, to okaże się, że jeśli ponosimy wydatki, które są związane z tym, żeby zachować pierwotny stan składnika majątku, będą one remontem. Jeśli zmieniają środek trwały lub go unowocześniają, to wtedy uznane będą za modernizację.

Po co dokonuje się takiego rozróżnienia? Jest to niezmiernie ważne, biorąc pod uwagę prawo podatkowe, ponieważ takie wydatki są inaczej księgowane. Zanim zaczniemy wydatki te zaliczać do kosztów uzyskania przychodu, trzeba ustalić, czy będzie to remont, czy modernizacja.

Remont a modernizacja – co podlega amortyzacji?

Wszystko dlatego, że jeśli mamy do czynienia z wydatkami, zakwalifikowanymi jako remont, będą zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, w momencie, gdy zostały poniesione. W przypadku modernizacji nie da się wydatków na ten cel odliczyć jednorazowo. Zwiększają one wartość początkową składnika majątku. Jeśli zaliczamy je do kosztów, to będą one rozliczone poprzez odpis amortyzacyjny. Jeśli jednak wydatek na modernizację nie jest wyższy niż 10 000 zł, można go zaliczyć do kosztów od razu. Wtedy bowiem nie podlega amortyzacji.

Podsumujmy więc. Wydatki, które były przeznaczone na zmodernizowanie środka trwałego i nie są wyższe niż 10 000 zł zwiększające wartość początkową środka trwałego. Nie podlegają więc amortyzacji. Pozostałe wydatki związane z modernizacją w kwocie, która nie przekracza 10 000 zł albo, jeśli są kwalifikowane jako remont, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
m-53
5 lata temu
duży plus - rzadko zdarza się artykuł, który jasno i zwięźle, bez zbędnego motania i filozofowania, określa problem.