Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Morawiecki zapowiada program wsparcia eksportu dla małych i średnich firm

2
Podziel się:

Wraz z bankiem PKO BP uruchomimy już wkrótce specjalny program promocji eksportu dla małych i średnich firm - zapowiada w rozmowie z PAP wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawiecki zapowiada program wsparcia eksportu dla małych i średnich firm
(JAKUB WOSIK/REPORTER)

Wraz z bankiem PKO BP uruchomimy już wkrótce specjalny program promocji eksportu dla małych i średnich firm - zapowiada w rozmowie z PAP wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślił, że PKO BP jest największym polskim bankiem i należy go traktować tak - dodał - jak kiedyś mówiło się w Stanach Zjednoczonych o General Motors - to, co dobre dla tej firmy, jest dobre dla USA i odwrotnie.

- Chciałbym, żeby PKO BP z jednej strony działał dla dobra swoich akcjonariuszy i klientów, ale z drugiej strony również dla rozwoju polskiej gospodarki. Jest to bank, który ma największą bazę klientów - małych i średnich firm. Wraz z tym bankiem już wkrótce - kiedy przejmiemy nad nim kontrolę - będziemy rozwijali specjalny program eksportowy dla małych i średnich firm. (...) Będziemy budowali specjalny program dla promocji eksportu tych małych i średnich firm, które mają potencjał eksportowy, ale ciężko im się przebić za granicę - powiedział.

Zaznaczył, że będzie to elementem planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (nazywanego też planem Morawieckiego). Plan to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego naszego kraju na najbliższe 25 lat; chodzi o bardziej solidarny, zrównoważony rozwój, dlatego plan ma tworzyć warunki do inwestowania nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach.

Jego celem jest pobudzenie polskiej przedsiębiorczości i stworzenie mocnych impulsów do rozwoju m.in. poprzez mobilizowanie kapitału do udziału w dużych przedsięwzięciach przemysłowych.

W związku z tą inicjatywą w kwietniu, na bazie dotychczasowej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, utworzony został Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który ma być polskim bankiem rozwoju finansującym realizację planu. Fundusz ma integrować takie instytucje jak m.in.: KUKE SA, BGK, PARP, PAIiIZ, ARP.

gospodarka
prawo
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
asb
6 lat temu
a teraz moj apel : nigdy nie ekportujcie jesli nie macie pokrycia w imporcie , w przypadku eksportu bedziecie musieli sie ubiegac o zwrot vatu. jako mloda naiwna spolka zrobilismy tak samo, us wszczal kontrole i niewyplacil naleznego nam podatku vat, sprawa w sadzie dwa lata , udzednicy sie ciesza bo zagrabili nie swoj majatek a po naszej spolce juz nie ma sladu. bardzo prosty schemat dzialania , najpierw zachecic do takiego dzialania a nawet wesprzec a pozniej rozpoczac procedury nie zwracania vatu i kladzenie tych ze firm . moja historia jest dluga i przypuszczam nikt by jej nie opublikowal bo obnazyl bym bandyckie dzialania us. ps. mam nadzieje ze chociaz to opublikujecie .
andus
6 lat temu
Tak trzymac.