Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Druk OL-9 – zaświadczenie o stanie zdrowia. Po co jest wydawane i jak powinno wyglądać?

5
Podziel się:

Druk OL-9 jest zaświadczeniem o stanie zdrowia, którego używa się dla celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ubezpieczania społeczne administrowane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ten dokument zastępuje dotychczasowy druk N-9, który stanowi zaświadczenie o stanie zdrowia dla celów świadczeń ubezpieczenia zdrowotnego.

Funkcjonujące dotychczas zaświadczenie o stanie zdrowia N-9 został zastąpiony przez druk OL-9
Funkcjonujące dotychczas zaświadczenie o stanie zdrowia N-9 został zastąpiony przez druk OL-9 (Fotolia)

W jakim celu wydaje się druk OL-9?

Druki te są niezbędne w procesie orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu oraz przy postępowaniu o wypłatę jednorazowego odszkodowania z ZUS. Płatnik składek jest zobowiązany do skompletowania niezbędnej dokumentacji, która konieczna jest do ustalenia uszczerbku na zdrowiu, który spowodowany jest wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Do niezbędnych dokumentów należy protokół powypadkowy, prawomocny wyrok sądu pracy, karta wypadku, decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej oraz właśnie druk OL-9 wypełniony przez lekarza, pod którego opieką znajduje się pacjent. Dlatego ten dokument jest niezbędnym elementem w celu ustalenia uszczerbku na zdrowiu.

Warto wiedzieć, że druk OL-9 musi być jak najbardziej aktualny. Wystawiony miesiąc wcześniej nie będzie miał mocy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych poprosi o przedstawienie nowego. Bez aktualnego zaświadczenia nie będzie możliwe ustalenie w ciągu 7 dni terminu badania przez lekarza orzecznika. Na termin badania przez orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zazwyczaj nie czeka się bardzo długo.

Pracownik, któremu kończy się już okres pobierania zasiłku chorobowego, ma 6 tygodni poprzedzających zakończenie pobierania zasiłku na złożenie odpowiedniej dokumentacji do ZUS-u w celu wypłacania świadczenia rehabilitacyjnego. Dotyczy to wszystkich pacjentów korzystających ze zwolnienia lekarskiego.

Co powinno być zawarte na druku OL-9?

Druk OL-9 to zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza prowadzącego leczenie. Musi z niego wynikać informacja o zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Powinno w nim być zawarte opis przypadku oraz wpływ urazu na stan zdrowia poszkodowanego.

Poza danymi osobowymi pacjenta, na druku OL-9 znajduje się także rozpoznanie choroby podstawowej oraz chorób współistniejących. W dalszej kolejności opisywany jest przebieg choroby i dotychczasowego leczenia. Wypisuje się tam wszystkie pobyty w szpitalach, sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych wraz z terminami, badania pomocnicze, wnioski z konsultacji specjalistycznych. Dlatego tak istotne jest, aby formularz ZUS OL-9 wypełniał lekarz prowadzący leczenie, mający dostęp do wszystkich tych danych.

Końcowe informacje dotyczą rokowań, czyli określenie obecnego stanu zdrowia i prognoz na jego zmianę, plany dalszego leczenia i rehabilitacji. Lekarz określa także, czy ubezpieczony jest, czy nie jest zdolny do odbycia podróży na badanie przez lekarza orzecznika.

Druk OL-9 nie różni się zasadniczo od druku N-9 pod względem zawartych w nim informacji. Podstawową różnicą jest szata graficzna. Należy pamiętać, aby w celu udokumentowania leczenia zbierać wszelką dokumentację, wyniki badań, karty leczenia szpitalnego etc. Być może będą one niezbędne lekarzowi orzecznikowi do potwierdzenia stanu zdrowia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Sylwia
3 miesiące temu
Czy ktoś może mi podpowiedzieć. Miałam kolizję w drodze do pracy z łanią,zabrała mnie karetka później na pogotowiu założone szwy na twarzy i dostałam tylko skierowanie do poradni chirurgicznej na zdjęcie szwów po tygodniu.żadnego zaświadczenia nie dostałam to kto wypełnia ten druk bo nie wiem do kogo się udać. Proszę o podpowiedź.
Xero 55
5 miesięcy temu
Witam lekarz nie chce wystawić druku ol 9 co robić dalej żeby wziąć odszkodowania z ZUS
Arlet
3 lata temu
Czy może mi ktoś pomóc.Otuż mam takie pytanie jestem po operacji usuniecia torbieli i jajnika nie miałem lekarza prowadzacego gdyż nie wiedziałam że mam torbiel.zabrala mnie karetka później szpital operacja następnie za 4 tygodnie wizyta w poradni ginekologicznej na konsultacji.I moje pytanie jest takie ktory lekarz ma mi wystawić zaswiadczenie o zakonczeniu leczenia i czy może mi odmowic wydania tego oświadczenie.
Łukasz
3 lata temu
Czy "zaświadczenie o stanie zdrowia (DRUK OL-9)" może być wydane podczas prywatnej wizyty lekarskiej? do poradni specjalistycznych działających przy szpitalu nie idzie się dostać.
jestemzmiasta
3 lata temu
W artykule jest BŁĄD. Zgodnie z zapisem ustawy o świadczeniach z FUS ubezpieczonemu w ramach wizyty finansowanej przez NFZ nie przysługuje zaświadczenie dla celów emerytalno-rentowych (ani medycyny pracy lub zaświadczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów). Czyli - jeśli pacjent zgłasza się do placówki na wizytę w ramach NFZ to nie będzie miał wypełnionego tego druku. Trzeba wystąpić do ZUS z pismem o wskazanie lekarza, który wypełni teki druk z przywołaniem artykułu 16 a w szczególności punkt 4. Artykuł ten określa, że koszty wydania zaświadczenia dla w/w celów ponosi podmiot kierujący na takie badanie.