Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Najniższa emerytura. Jakie stawki obowiązują po waloryzacji?

0
Podziel się:

Od marca 2019 emerytury objęte są waloryzacją. Dzięki temu świadczenie będą wyższe.

W wyniku waloryzacji emerytur w marcu 2019 podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych wyniesienie minimum 70 zł brutto
W wyniku waloryzacji emerytur w marcu 2019 podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych wyniesienie minimum 70 zł brutto (Shutterstock.com)

Emerytura jest świadczeniem, które wypłacane jest przez ZUS lub KRUS osobom, które osiągnęły odpowiedni wiek, a także są w stanie wykazać odpowiedni staż pracy. Innymi słowy, są w stanie udowodnić, że pracowały przez określony czas. Dzięki emeryturze można zapewnić sobie środki na życie w związku z tym, że nie zawsze emeryt ma możliwość podjęcia pracy zarobkowej. Emerytura nie ogranicza jednak prawo do zarobkowania.

Wysokość świadczenia jest różna. Zależy od stażu pracy, ale i od wynagrodzenia, które uzyskiwaliśmy podczas pracy zawodowej.

Waloryzacja emerytur – wysokość świadczeń od marca 2019

Waloryzacja emerytur i rent to podniesienie kwoty świadczenia, wynikające z ustawy wskaźnika waloryzacji. Jest to wskaźnik inflacji, który powiększa się o 20 proc. wzrost płac z poprzedniego roku. To nie mniej niż 70 zł brutto. Wszystko to świadczy o tym, że najniższe świadczenie będzie wyższe o 6,8 proc.

W związku z tym najniższe świadczenie emerytalno-rentowe wynosi od 1 marca 2019 roku:

  • 1100 zł brutto najniższej emerytury, a także renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna;
  • 825 zł brutto najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy (obecnie wynosi ona 772,35 zł brutto).

Najniższa podwyżka, która będzie gwarantowana, wyniesie 70 zł brutto. Będzie to dotyczyć ok. 6,27 mln świadczeniobiorców. Chodzi o emerytów, których świadczenie nie jest wyższe niż 2 147,30 zł brutto. Jeśli mamy do czynienia z rentą w związku z częściową niezdolnością do pracy, a także rentą inwalidzką III grupy, to minimalna podwyżka z tego tytułu wynosi od marca 52,50 zł. W przypadku emerytury częściowej podwyżka wyniesie 35 zł brutto.

Wskaźnik waloryzacji

Zasady waloryzacji będą zmodyfikowane także w przypadku emerytur i rent rolników indywidualnych, a także służb mundurowych, a także emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. W takim przypadku podwyżka będzie dotyczyła wskaźnika waloryzacji. Jeśli świadczeniodawca nie ma prawa do najniższej emerytury lub renty, bo np. osoba taka miała za krótki staż pracy, to świadczenie będzie zwaloryzowane wskaźnikiem waloryzacji.

Osób z najniższą emeryturą jest coraz więcej. W 2013 było ich prawie 91 tys., trzy lata później 130 tys. Aktualnie liczba ta wynosi już 260 tys. osób. Minimalna emerytura przysługuje osobie, która udowodni 20 lat pracy (kobieta) i 25 lat (mężczyzna).

Kto skorzysta z waloryzacji?

Warto wiedzieć, że podwyżka zależy od świadczenia. Im emerytura lub renta jest wyższa, tym większa będzie podwyżka. Marcowa podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych jest najwyższą podwyżką od lat. W sumie dotyczy ona ponad 4,7 mln emerytów i rencistów, 105 tys. osób, które są na świadczeniach przedemerytalnych, ponad 280 tys. osób, które pobierają renty socjalne, a także sporo ponad 1,1 mln rencistów i emerytów, którym świadczenia wypłaca KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)