Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nakładające się zwolnienia lekarskie

0
Podziel się:

Ciąża pracownicy może rodzić sytuacje szczególne, przy których mogą wystąpić wątpliwości co do wysokości wypłacanego zasiłku chorobowego.

Nakładające się zwolnienia lekarskie
(domin_domin/iStockphoto)

Ciąża pracownicy może rodzić sytuacje szczególne, przy których mogą wystąpić wątpliwości co do wysokości wypłacanego zasiłku chorobowego. Jedna z nich została przedstawiona w poniższym przykładzie.

Przykład: _ Pracownica otrzymała pierwsze zwolnienie lekarskie na dwa tygodnie (od 30 kwietnia do 8 maja). Następnie przedłożyła kolejne zwolnienie, obejmujące okres dwóch tygodni (od 12 do 26 maja). Przerwa między pierwszym a kolejnym zwolnieniem przypadała na sobotę, niedzielę oraz poniedziałek. W drugim zwolnieniu wpisany był kod B. Za okres pierwszego zwolnienia wypłaciliśmy zasiłek chorobowy w wysokości 80 procent. Po wypłacie zasiłku pracownica zorientowała się, że za okres pierwszego zwolnienia otrzymała zasiłek chorobowy w niższej wysokości i przedłożyła jeszcze jedno zwolnienie lekarskie, wystawione 4 maja, już z kodem B, ale z okresem choroby obejmującym obydwa wcześniejsze zwolnienia lekarskie, łącznie z sobotą, niedzielą oraz poniedziałkiem, w którym pracownica była w pracy (na okres od 30 kwietnia do 26 maja). Jak powinniśmy postąpić i czy weryfikować wypłacone zasiłki? _

Odpowiedź: W przedstawionym przypadku pierwsze zwolnienie nie zawierało kodu _ B _ i dlatego pracodawca wypłacił zasiłek chorobowy w wysokości 80 procent podstawy wymiaru.

Złożone przez pracownicę trzecie zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, obejmujące łączny okres niezdolności do pracy, w tym dni, które wcześniej nie były objęte zwolnieniami lekarskimi, nie może stanowić podstawy do wypłaty zasiłku. Wynika to z tego, że zostało wystawione już po zakończeniu niezdolności do pracy i obejmuje okres dłuższy niż 3 dni poprzedzające datę jego wystawienia, czyli niezgodnie z zasadami wystawiania zaświadczeń lekarskich. Zaświadczenie to jednak może zostać przez pracodawcę przyjęte jako zaświadczenie potwierdzające fakt, że pierwszy okres niezdolności do pracy od 30 kwietnia do 8 maja przypadał na okres ciąży. Na jego podstawie pracodawca będzie mógł wypłacić wyrównanie zasiłku chorobowego do 100 procent podstawy wymiaru.

Dokumentem do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawione na formularzu ZUS ZLA.

Początek zwolnienia - zasady

Zaświadczenie lekarskie na ZUS ZLA może być wystawione na okres:

  • od dnia, w którym zostało przeprowadzone badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania;
  • poprzedzający datę badania, ale nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym badanie zostało przeprowadzone, jeżeli jego wyniki wskazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Wyjątek jest przewidziany dla lekarza psychiatry, który uprawniony jest do wystawienia zaświadczenie lekarskie na okres wcześniejszy, dłuższy niż 3 dni przed datą badania w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania;
  • rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż od czwartego dnia po dniu badania, jeżeli: bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy, lub gdy badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

Ważne Zaświadczenie lekarskie stanowi podstawę wypłaty zasiłku chorobowego tylko wtedy, gdy zostało wystawione zgodnie z zasadami orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zaświadczeń lekarskich. W przeciwnym razie nie może być dokumentem służącym do wypłaty zasiłku chorobowego.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Brak prawa do zasiłku opiekuńczego. Jak skorygować dokumenty? Nienależne zwolnienie pracownika na opiekę nad dzieckiem prowadzi do komplikacji przy rozliczaniu jego czasu pracy.
Cwani Polacy znaleźli sposób na kryzys Wiele firm przygotowuje się na niepewne czasy i przeprowadza restrukturyzacje.
Osiągnęliśmy mistrzostwo. W braniu chorobowego W zeszłym roku Polacy byli na zwolnieniu lekarskim aż 140 milionów dni. Łącznie to koszt 18 miliardów złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)