Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie trzeba korygować VAT wstecz

0
Podziel się:

W przypadku, gdy podatnik dostaje zwrot VAT, powinien potraktować go jako przychód bieżącego miesiąca.

Nie trzeba korygować VAT wstecz
(cmeder/iStockphoto)

Wynika to z wyroku, który wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. I SA/Gl 359/10).

Podatnik zaskarżył do WSA interpretację prawa podatkowego. Sprawa, rozpatrywana przez sąd, dotyczyła błędnego (na niekorzyść podatnika) rozliczania VAT w latach ubiegłych. Firma odliczała zbyt mały podatek od towarów i usług, w związku z czym większe kwoty wpłacać musiała z tytułu tego podatku do urzędu skarbowego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t12063.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;przygotowac;firme;do;zmiany;stawek;vat,214,0,694742.html) Jak przygotować firmę do zmiany stawek VAT
Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, nieodliczony VAT wpisywała w koszty uzyskania przychodu. Po stwierdzeniu, że metodologia odliczeń okazała się błędna, firma złożyła korektę deklaracji VAT i odzyskała nadpłacony podatek.

Kwotę otrzymanej nadpłaty zaksięgowała jako przychód, zgodnie z artykułem art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, który nakazuje zaliczyć do przychodów naliczony podatek VAT, w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku późniejszego obniżenia lub zwrotu tego podatku.

Zdaniem fikusa dodatkowo podatnik powinien skorygować koszty uzyskania przychodów, w miesiącach, w których księgował ten podatek jako koszt.

Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji powołał się na art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o CIT, który mówi, że VAT jest kosztem tylko wtedy, gdy nie nie może zostać odliczony lub zwrócony spółce.

Na tę decyzję podatnik złożył skargę do WSA, którą sąd rozpatrzył na jego korzyść.

vat
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)