Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nieodpłatne udostępnienie nieruchomości

0
Podziel się:

Od 1 stycznia nie jest przychodem.

Nieodpłatne udostępnienie nieruchomości
(willi_hybrid, CC)

Jedną z najważniejszych zmian podatkowych jest brak konieczności rozpoznania przychodu podatkowego przez podatnika dokonującego nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości.

Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób prawnych (PDOP) obowiązującymi do 31 grudnia 2008 r., w przypadku nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości, obie strony tej operacji są zasadniczo zobowiązane do rozpoznania przychodu podatkowego.

Znowelizowane przepisy ustawy o PDOP (poprzez uchylenie art. 13 ustawy o PDOP) zakładają, że od 1 stycznia 2009 r. po stronie udostępniającego nieodpłatnie nieruchomość zasadniczo nie powinien powstać przychód podlegający opodatkowaniu PDOP. Oczywiście, co do zasady, brak powyższego obowiązku nie dotyczy sytuacji, w której nieruchomość jest udostępniana podmiotom powiązanym.

Należy przy tym wskazać, iż następstwem powyższej zmiany jest także uchylenie regulacji, które zezwalały na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wybranych kosztów związanych z nieruchomościami udostępnionymi nieodpłatnie - jeśli jednocześnie miało miejsce rozpoznanie przychodu z tytułu tej operacji.

| Podstawa prawna: |
| --- |
| Zmiany zostały wprowadzone poprzez uchylenie art. 16 ust.1 pkt 24 oraz modyfikacja art. 16 ust.1 pkt 63 lit c., zgodnie z którym z kosztów uzyskania przychodów wyłącza się odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oddanych do nieodpłatnego używania - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania. |

Jednocześnie w dalszym ciągu podmiot, który wykorzystuje nieodpłatnie lub częściowo nieodpłatnie nieruchomość będzie zobowiązany do rozpoznania odpowiedniego przychodu dla celów PDOP (na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP).

ZOBACZ TAKŻE:

Autorzy są doradcami podatkowymi Deloitte.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)