Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Niezapłacony podatek wspólnika nie wyklucza spółki z przetargu

0
Podziel się:

Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami musi przedstawić spółka jawna. Nie ma obowiązku uzyskania takich zaświadczeń od każdego ze wspólników.

Niezapłacony podatek wspólnika nie wyklucza spółki z przetargu
(kalleboo/CC/Flickr)

Od startujących w przetargach o zamówienia publiczne wymagane jest przedstawienie dowodu uregulowania należności publicznoprawnych. O ile sprawa jest prosta w przypadku osób fizycznych oraz osób prawnych - takich, jak spółka z o.o. czy akcyjna, wątpliwości pojawiają się jednak w przypadku jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.

W spółkach jawnych podatek dochodowy rozliczany jest odrębnie przez każdego ze wspólników, natomiast pozostałe podatki przez spółkę. Poszczególni wspólnicy spółki są więc podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, spółka jawna jest natomiast podatnikiem np. podatku o towarów i usług. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów w interpretacji, wydanej na wniosek Urzędu Zamówień Publicznych, _ wystawione przez naczelnika urzędu skarbowego zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach przez poszczególnych wspólników spółki jawnej nie oznacza, iż spółka ta nie posiada zaległości podatkowych _.

Urząd Zamówień Publicznych na tej podstawie opracował opinię prawną, określającą, jakie dokumenty należy dołączyć do oferty w przypadku podmiotów, które nie mają osobowości prawnej. Ponieważ o zamówienie ubiega się tu, będąca odrębnym podatnikiem, spółka, istnieje możliwość wydania w stosunku do niej zaświadczenia o nie zaleganiu z uiszczaniem podatków, które ma charakter odrębny w stosunku do zaświadczenia wydawanego wspólnikom tej spółki. Przedstawienie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach każdego ze wspólników spółki jawnej nie stanowi dowodu na fakt, iż sama spółka nie posiada zaległości podatkowych.

_ Bezspornym jest to, że wykonawcą jest spółka jawna jako przedsiębiorca odrębny od swoich wspólników _ - twierdzą prawnicy UZP. Tym samym, to spółka jawna będąca wykonawcą powinna przedstawić zaświadczenie o nie zaleganiu z uiszczaniem podatków. Żaden przepis ustawy nie przewiduje obowiązku wykluczenia z postępowania spółki będącej wykonawcą w sytuacji, gdy jej wspólnicy zalegają z uiszczaniem podatków. Wykonawca będący spółką jawną nie ma obowiązku przedstawiania zaświadczenia o nie zaleganiu z uiszczaniem podatków przez jej wspólników.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)