Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

NIP na paragonie. Za wpisanie go w niewłaściwym miejscu grozi kara

17
Podziel się:

Wprowadzony od początku tego roku obowiązek umieszczenia numeru NIP kupującego na paragonie wciąż generuje problemy przedsiębiorcom. Jak się okazuje, podanie NIP-u w stopce paragonu jest błędem. Firma nie może w takiej sytuacji wystawić faktury.

Numer NIP kupującego nie może być umieszczony w tzw. stopce paragonu.
Numer NIP kupującego nie może być umieszczony w tzw. stopce paragonu. (Fotolia)

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która powołuje się na interpretację, jaką otrzymała spółka handlująca produktami spożywczymi, odzieżą, a także tzw. chemią gospodarczą. Nie ma ona możliwości umieszczenia numeru NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu, ponieważ nie pozwala jej na to homologacja kasy fiskalnej, uzyskana od prezesa Głównego Urzędu Miar.

Spółka chciała się dowiedzieć, czy jeżeli umieści NIP w tzw. stopce (poniżej logo i unikatowego numeru pamięci), to czy spełni tym samym nowy wymóg.

Odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nie pozostawia wątpliwości - takie rozwiązanie nie jest prawidłowe. NIP musi znaleźć się w części fiskalnej paragonu. Przed logo i numerem unikatowym.

Zobacz także: Zobacz też: W sklepach pustoszeją półki. "Widzimy większy popyt na produkty długoterminowe"

"Wnioskodawca będzie miał obowiązek wystawić fakturę VAT bez konieczności ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie rejestrującej" - widnieje w interpretacji, do której dotarła "Rz".

Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego, w rozmowie z gazetą ostrzega przedsiębiorców, że jeżeli faktura VAT zostanie wystawiona na podstawie paragonu z numerem NIP nabywcy w stopce, to wystawiającej ją spółce grozi sankcja. Jej wysokość to 100 proc. kwoty podatku, którą wykazano na fakturze.

Czym jest homologacja? W dużym uproszczeniu jest to potwierdzenie, że kasa fiskalna prawidłowo rejestruje i raportuje dane każdej transakcji. W szczególności chodzi tutaj o obrót oraz naliczanie VAT. Ale system przewiduje też warunki konstrukcyjne maszyny, np. jej budowę czy funkcjonowanie przy zaniku zasilania. Homologację musi mieć każda kasa dostępna na rynku. Wydaje ją prezes Głównego Urzędu Miar.

Od 1 stycznia 2020 roku weszła w życie zmiana przepisów, która nakazuje wpisać NIP kupującego na paragon, o ile w przyszłości ma stać się fakturą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
No i kwaranta...
4 lata temu
W odosobnieniu na 5 lat. Skarbówka to potrafi nam dogodzić. Można można
Mario
4 lata temu
Ręce opadają....niesamowite przestępstwo skarbowe...
kik
4 lata temu
teraz narzekacie to po co idi..i na nich glosujecie. od samego początku było wiadomo że będzie ruina
JA
4 lata temu
A MOŻE JESZCZE NA GÓRZE PARAGON TO PARAGON ALE NIE UTRUDNIENIE MUSZĄ BYC BO JAKBY TO BYŁAO ZEBY PRZEDSIĘBIORCA MIAŁ ŁATWIEJ SZKODA GADAĆ
fikus
4 lata temu
Producenci KAS zacierają ręce. A tu zmiana i tam zmiana. Biznes się kręci. SUPER. Tylko dla KOGO?