Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Podatki 2020. "Fakturkę?". Od początku roku duże zmiany dla przedsiębiorców

618
Podziel się

Fakturoza na celowniku. Rząd wypowiedział wojnę powszechnej praktyce wrzucania przez przedsiębiorców "w koszty" wszystkiego, co tylko się da. Samego zjawiska nie zlikwiduje, ale zmiany w sposobie wystawiania paragonów, które wejdą w życie 1 stycznia, powinny je ucywilizować.

Zmiany w sposobie wystawiania faktur już od 1 stycznia 2020 r.
Zmiany w sposobie wystawiania faktur już od 1 stycznia 2020 r. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)
bDTzShOt

"Fakturę pan sobie życzy?" - to pytanie, bez którego dziś praktycznie nie da się zatankować samochodu. Polskę opanowała "fakturoza". Nasz kraj stał się bowiem krainą przedsiębiorców, którzy w koszty wpisują, co się da. Czasami aż do przesady – pisał kilka miesięcy temu mój redakcyjny kolega Jakub Ceglarz.

Od 1 stycznia 2020 r. odpowiedzi na pytania o wystawienie faktury częściej będą odmowne. Nie tylko na stacjach benzynowych. Wchodzi w życie bowiem zmiana przepisów, która nakazuje wpisać NIP kupującego na paragon, o ile w przyszłości ma stać się fakturą. Dziś nie jest to konieczne. I korzystają na tym cwaniacy.

bDTzShOv

Przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2019 r. pozwalają bowiem na wystawienie w ciągu tygodnia faktury do każdego paragonu. Jeśli zatem kolega, wujek, matka, brat czy ktokolwiek inny kupi coś i odda paragon znajomemu "przedsiębiorcy", ten może udać się do sklepu i wymienić go na fakturę. A następnie wrzucić w koszty i odzyskać VAT. Oraz obniżyć sobie podatek dochodowy – w końcu zanim go obliczymy od przychodu, musimy odjąć koszty.

Zobacz także: Oglądaj też: Przedsiębiorco, co wiesz o białej liście?

Razem daje to zysk na poziomie około 35 proc. z każdej "fakturki". I właśnie o te pieniądze toczy się gra, co otwarcie przyznaje Ministerstwo Finansów. W uzasadnieniu projektu ustawy zapisano, że jej celem jest walka z powszechnym zjawiskiem uznawania przez przedsiębiorców za koszty każdego możliwego wydatku. Częstokroć poniesionego przez kogoś innego.

bDTzShOB

Czy zmiana zablokuje takie kombinowanie? Całkowicie nie. Ale z pewnością je utrudni. Jeśli bowiem w chwili zakupu koniecznym będzie podanie numeru NIP firmy, która jest nabywcą, zniknie sens takiego kombinowania. Już w chwili zakupu trzeba będzie podjąć jasną decyzję – czy jest to zakup "na firmę" czy "na osobę prywatną".

W końcu w 2019 r. w Polsce było zarejestrowanych ponad 4 mln firm. Lwia ich część to jednoosobowe działalności oraz małe firmy rodzinne. To wśród nich przede wszystkim kwitł proceder przekazywania sobie "fakturek”.

- Co do zasady samo podanie danych do paragonu nie powinno nastręczać problemów ani sprzedającym (pomijając zmiany systemów), ani kupującym. Zmiana z perspektywy budżetu państwa jest jak najbardziej racjonalna, ponieważ pozwoli częściowo na likwidację procederu wystawiania faktur na podmioty, które nie dokonały zakupu. Spowoduje to zwiększenie wpływów do budżetu zarówno z tytułu podatków dochodowych, jak i z tytułu podatku VAT - ocenia zmianę w rozmowie z money.pl Dariusz Gałązka, doradca podatkowy z Grant Thornton.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTzShOW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(618)
Seba
rok temu
Mam firme i biore fv od tego co naprawde biore na firme. Denerwuje mnie przedstawianie przedsiębiorców jako zlo konieczne i oszustów. Mam samochód dostawczi i osobowy w firmie wiadomo od osobowki odlicze tylko 50% vat pytam sie dlaczego jesli w 99% wykorzystuje go do prowadzenia dzialalnosci wiec warto sie zastanowic po której stronie zlodziej a po której poszkodowany
Marek
rok temu
Kolega wyjeżdżający kiedyś na stałe do UK powiedział " Dozyjesz niedługo takich czasów w Polsce, kiedy prowadenie małej działalności będzie obarczone większym ryzykiem niż powadzenie działalności przestępczej". Niestety zaczyna się to sprawdzać.
polak
rok temu
Koniec z przywilejami posłów i senatorów.Ograniczyć im pensje na wysokość 5 tys na rękę i krótka piłka.To jest słuzba dla państwa a nie zarobek.Tam nikt nikogo na siłę nie wpycha
bDTzShOX
590
rok temu
morawiecki odwal się od ciułających przedsiębiorców, godziny uczciwie nie przepracowałeś więc pojęcia nie masz o życiu
30 lat
rok temu
i nadal w tym chorym kraju zamiast stawiać na przedsiębiorczość, która jest lokomotywą całego budżetu państwa, szczuje się ich i gnębi. I nawet po tylu latach, nadal nazywa Prywaciarzami! Hańba Komuno!!!
...
Następna strona