Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Zmiany dla przedsiębiorców. Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów

25
Podziel się:

Od 1 stycznia 2020 r. fakturę do sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej i potwierdzonej paragonem można wystawić tylko wtedy, jeżeli paragon ten zawiera NIP.

Klient musi się określić czy kupuje jako konsument czy podatnik.
Klient musi się określić czy kupuje jako konsument czy podatnik. (flickr.com, ben_osteen)

Faktura uproszczona jest traktowana jak zwykła faktura, i musi zawierać pełne dane nabywcy -informuje resort finansów. Za taką można uznać paragon, ale nie może on przekraczać kwoty 450 zł brutto czyli równowartość 100 euro i zawierać NIP nabywcy.

"Podatnik może więc skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jak również zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów" - przypomina Ministerstwo.

Klient musi się określić

Zgodnie z nowymi zasadami klient musi określić czy kupuje jako podatnik, czy jako konsument już w momencie sprzedaży.

Jak przypomina resort, jeżeli sprzedaż została zarejestrowana na kasie fiskalnej i potwierdzona paragonem, fakturę wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon ten zawiera NIP.

Zgodnie z nowymi zasadami od stycznia, jeżeli klient kupuje jako podatnik, nie przekracza kwoty 450 zł brutto i chce otrzymać fakturę VAT musi podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej.

Zobacz także: Oglądaj też: Przedsiębiorco, co wiesz o białej liście?

Otrzyma wówczas fakturę wystawioną w formie uproszczonej - czyli paragon z NIP. Ta jednak traktowana będzie jak zwykła faktura.

Gdy jednak kwota jest wyższa, na podstawie paragonu z NIP będzie mógł prosić sprzedawcę o wystawienie faktury.

Bez NIP-u kupujesz jako konsument

Resort finansów zwraca uwagę, że jeśli klient nie poda NIP do czasu wystawienia paragonu, wówczas uznaje się, że kupuje jako konsument.

Może oczywiście wystąpić o wystawienie faktury, ale w takim wypadku sprzedawca wystawi mu fakturę taką, jak dla konsumentów, czyli bez NIP-u nabywcy.

"Zasady tej nie stosuje się do sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej przed 1 stycznia 2020 r. Oznacza to, że do paragonu fiskalnego bez NIP, który dokumentuje sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej do 31 grudnia 2019 r., sprzedawca może wystawić fakturę z NIP. Natomiast klient może ją ująć w prowadzonej przez siebie ewidencji dla celów podatkowych" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
356735
3 lata temu
Nie rozumiem. Jak można wystawić fakturę bez NIP skoro obligatoryjne dla Faktury jest między innymi: 1. numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, 2. numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, Troche to jest niespujne.
rolki
3 lata temu
Kolejny gniot ministerstwa finasnów. już widzę ewidencje sprzedazy z 3 tysięcy paragonów fiskalnych ( kwota do 450 zł) które po 2 miesiacach tak wyblakną że będą nieczytelne.
pomóż innym
3 lata temu
Paragon do 450 zł brutto może być traktowany jak faktura jeżeli zawiera pełne dane nabywcy, NIP, i dopisek faktura uproszczona nr ...
Zawsze można ...
3 lata temu
Na paragon i wystawić FV
Gg
3 lata temu
Nic nie zrozumiałem z tego artykułu
...
Następna strona