Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niższa wartość fuzji w I połowie roku

0
Podziel się:

Do początku czerwca 2005 roku zawartych zostało 70 transakcji, w których przejmującymi lub przejmowanymi były spółki polskie. Ujawniona wartość 45 transakcji wyniosła 1,38 mld USD wobec 2,1 mld USD na koniec czerwca zeszłego roku, ale rynek stabilnie się rozwija - wynika z raportu KPMG.

"Dotychczasowe tegoroczne wyniki na polskim rynku fuzji i przejęć utwierdzają w przekonaniu, że rynek polski stabilnie się rozwija. Wartość transakcji jest niższa niż w pierwszym półroczu 2004 roku, ale biorąc pod uwagę specyfikę danych za 2004 r., nie odbiega ona od obserwowanego trendu wzrostowego" - poinformował cytowany w raporcie Krzysztof Rozen, partner KPMG Corporate Finance.

Wyjątkowo wysoka wartość transakcji zawartych w pierwszej połowie zeszłego roku związana była z finalizacją przejęcia za 840 mln USD centrów handlowych Metro AG przez Rida Development Corporation.

W badanym okresie, tzn. w I półroczu 2005, pierwszą pod względem wielkości transakcją był zakup Unipetrolu przez PKN Orlen (468,4 mln USD). Drugą - kupno 3,5 proc. udziałów w TP SA przez France Telecom (293,1 mln USD). Na trzecim miejscu znalazła się transakcja kupna przez Enterprise Investors 80 proc. udziałów w spółce DGS Sp. z o.o., produkującej zamknięcia metalowe do opakowań szklanych (123,2 mln USD).

W tym czasie najbardziej aktywnymi inwestorami w Polsce były firmy ze Stanów Zjednoczonych i Francji, które zawarły po cztery transakcje.

Jeśli chodzi o wielkość zainwestowanego kapitału, na pierwszym miejscu znaleźli się Francuzi (33,1 proc.), co jest wynikiem zakupu akcji Telekomunikacji Polskiej przez France Telecom.

Największą łączną wartość transakcji odnotowano w sektorze energetycznym (34 proc. całkowitej wartości transakcji) i telekomunikacyjnym (25 proc.). Wysoką pozycję zajmuje też sektor produkcji przemysłowej (15 proc.) i nieruchomości (9 proc.).

W tym czasie zmalała rola sektora finansowego i ubezpieczeniowego. W pierwszej połowie 2005 r. zawarto w tym segmencie jedynie 3 transakcje wobec 17 w analogicznym okresie 2004 roku.

"W obecnej chwili inwestorzy skierowali swoją uwagę raczej w stronę sektorów produkcyjnych, ale wydaje się, że rewolucyjne zmiany na rynku finansowo-ubezpieczeniowym są jeszcze przed nami. Coraz głośniej bowiem o ewentualnym przejęciu niemieckiego HVB przez włoski UniCredito Italiano, co może zaowocować fuzją Pekao i BPH" – poinformował Rozen.

Analiza rynku fuzji i przejęć przeprowadzona przez KPMG Corporate Finance oparta jest na informacjach z bazy danych Dealogic. KPMG Corporate Finance oferuje globalnie usługi w dziedzinie bankowości inwestycyjnej.

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)