Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Nota korygująca do faktury. Wzór druku

1
Podziel się:

Przedsiębiorcy zmuszani są do częstego wystawiania faktur, ale także otrzymują je od innych jako udokumentowanie sprzedaży. Ten drugi rodzaj może być zaliczony także do ponoszonych przez przedsiębiorcę kosztów. Żeby jednak tak się stało, faktura zawierać musi poprawne dane. Co zrobić, jeżeli faktura zawiera błędy? W takim razie konieczne jest wystawienie noty korygującej przez nabywcę.

Nota korygująca do faktury przydaje się, gdy trzeba poprawić niewielkie pomyłki jak data czy numer NIP
Nota korygująca do faktury przydaje się, gdy trzeba poprawić niewielkie pomyłki jak data czy numer NIP (Fotolia, Syda Productions)

Nota korygująca do faktury to specjalny dokument, który nie należy do grona dokumentów księgowych. Jego zadanie jest bardzo proste – ma na celu korektę uprzednio wystawionej faktury. Jest to jedna z dopuszczalnych metod na naprawienie nieprawidłowości. Co ważne, wystawia ją odbiorca dokumentu, przez co całość jest znacznie uproszczona.

Nota korygująca do faktury – wzór

Co powinno być zawarte w nocie korygującej do faktury? Przede wszystkim jej nazwa, czyli nota korygująca. Dalszy element to jej numer kolejny (jeżeli wystawionych jest więcej not korygujących) oraz data jej wystawienia. Nie może zabraknąć również imion i nazwisk albo nazwy firmy wystawiającej fakturę oraz numerów NIP.

Kolejna część noty korygującej to dane zawarte na poprawionej fakturze, czyli data wystawienia, jej numer, strony transakcji oraz ilość produktów albo usługa, której dokument dotyczy. Wskazać trzeba korygowane treści oraz podać ich prawidłowe wartości.

Nota korygująca do faktury – wystawienie

Osoba, która zauważy błędne dane na otrzymanej fakturze, powinna ją poprawić, wykorzystując w tym celu notę korygującą. Przysługuje to jedynie nabywcy. Nota korygująca do faktury musi zostać przekazana do sprzedawcy, który wystawił pierwotną fakturę. Dotyczy to wszystkich tych informacji, które są nieprawidłowo podane, nieuzupełnione etc. Na skutek takich błędów nie ma możliwości prawidłowego odliczenia naliczonego podatku.

Nota korygująca do faktury może zostać wystawiona bez względu na upływ czasu. Nabywca ma w tym zakresie pełną dowolność.

Jednak są sytuacje i błędy, przy których nie można wystawić noty korygującej. Przede wszystkim wówczas, kiedy zauważone uchybienia dotyczą jednostek i miar towarów lub usług, obniżki już po wystawieniu faktury, zwrotu towaru lub pieniędzy, a także błędów typowo rachunkowych, takich jak pomyłka w naliczeniu stawki VAT. W tej sytuacji można wystawić wyłącznie fakturę korygującą.

Nota korygująca do faktury dotyczy mniejszych pomyłek, na przykład nieprawidłowego adresu, numeru NIP, dat, numeru pojazdu albo błędnego oznakowania towarów lub usług.

Przekazanie noty korygującej do pierwotnego dostawcy

Po wystawieniu noty korygującej do faktury należy ją dostarczyć do pierwotnego wystawcy. Można to zrobić pocztą tradycyjną, przygotowując dwa egzemplarze dokumentu. Na jednym powinien podpisać się odbiorca i odesłać go do wystawcy noty.

Zapis dotyczący konieczności akceptacji noty korygującej do faktury znalazł się w Ustawie o podatku od towarów i usług. Nie ma tam jednak wskazanego konkretnego sposobu na tę akceptację. Dlatego wystawca pierwotnej faktury zaakceptować może notę korygującą również poprzez pocztę elektroniczną.

Nie ma obowiązku umieszczania w nagłówku tytułu Oryginał/kopia. Jednak jeśli taki zapis się znajdzie, pierwotny wystawca powinien otrzymać oryginał, a kopia powinna pozostać u osoby wystawiającej. Dzięki temu unika się bałaganu w dokumentacji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Paula
4 lata temu
Witam, a czy osoba fizyczna nie prowadząca działalnosci gospodarczej tez musi jako "nabywca" wystawic notę korygującą czy zrobic ma to za nią sprzedawca?