Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

248
Podziel się:

Prezydent powiedział, że bardzo się cieszy, iż mógł wystąpić z inicjatywą w tej sprawie. Ustawa powstała, by chronić interesy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowela zakłada, że tworząc prawo będzie się badać wpływ przepisów na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Aktualizacja 14:23

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że bardzo się cieszy, iż mógł wystąpić z inicjatywą w tej sprawie. Dodał, że ustawa powstała, by chronić interesy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak mówił prezydent, w Polsce 99,8 proc. ogółu wszystkich przedsiębiorstw stanowią właśnie te mikro, małe i średnie firmy.

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została przygotowana przez prezydenta. Do parlamentu trafiła 1 sierpnia ubiegłego roku. Sejm przyjął ją 26 stycznia.

W noweli prezydent zaproponował, by wszystkie projekty aktów normatywnych, dotyczących praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorców oraz ich praw i obowiązków wobec organów administracji publicznej były badane pod kątem ich wpływu na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Rezultat tych badań ma być obowiązkowym elementem uzasadnienia do projektu aktu.

Przedsiębiorcy - przede wszystkim ci mali i średni - skarżyli się, że nowe przepisy wprowadza się bezrefleksyjnie i bez zastanowienia się, jaki wpływ wywierają na możliwości rozwoju oraz bieżące funkcjonowanie mikro, małych i średnich firm.

Prezydent zauważył, że skutki zmian prawnych są dużo mniej dotkliwe dla dużych przedsiębiorstw, tymczasem dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców stanowią obciążenie ogromne. - Stąd decyzja o tym, aby przygotować ten projekt - powiedział.

Wyjaśnił, że nowelizacja w przypadku każdego proponowanego rozwiązania prawnego, które mogłoby wpływać na sferę praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorców lub mogłoby wpływać na kwestię praw i obowiązków przedsiębiorców wobec administracji publicznej, nakazuje przeprowadzenie badania skutków, jakie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców ta regulacja wywoła i umieszczenie wyniku tego badania w uzasadnieniu ustawy.

- W istocie zatem każda ustawa, która mogłaby dotykać takiej kwestii od momentu wejścia w życie tych przyjętych i podpisanych dziś przeze mnie przepisów, tego podpisanego aktu prawnego, będzie musiała w swoim uzasadnieniu taką ocenę zawierać. I każdy, kto będzie dokonywał analizy aktu prawnego, jego projektu, będzie mógł na to spojrzeć i będzie mógł to odnieść do tego, jak rzeczywiście te proponowane rozwiązania prawne wpłyną na sytuację mikro, małych i średnich przedsiębiorców - tłumaczył prezydent RP.

Podkreślił, że wszystkie rozwiązania deregulacyjne, ułatwiające życie zwłaszcza mikro, małym i średnim przedsiębiorcom mogą liczyć na jego przychylność. - Rząd i inne podmioty, które z takimi inicjatywami będą chciały występować, będą miały moje wsparcie - mówił prezydent.

Prezes ZPP Cezary Kaźmierczak podkreślił, że nowela była oczekiwana przez środowiska gospodarcze. Wyraził przy tym nadzieję na zakończenie - jak to ujął - "dyskryminacji prawnej małych i średnich przedsiębiorstw". - Większość praw, które były w Polsce uchwalane, uchwalano z myślą o 4 tys. dużych firm, a nie o tym mrowisku gospodarczym, liczącym 2 mln przedsiębiorstw - zaznaczył.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(248)
koko
7 lat temu
wymyslili smog- jakby go nie bylo od dziesiecioleci. Ale nic nie mowia , ze w tym czasie " smogu" nad Polska kraza chmury radiaktywne izotopy jodu 131- rozpylone chemicznie. To dopiero chamstwo. To za czasow PRL ludzie byli ostrzegani przed takim zagrozeniem...Co sie stalo z nasza Polska?!!!!!!!!!!!!
koko
7 lat temu
co to za brednie.. co z tej ustawy prezydenckiej aktualnie maja przedsiebiorcy? Nic! Ustawa dla ustawy...bo Pinokio M dalej bredzi i wyglasza mowy akademicko-wizjonerskie.
Danuta
7 lat temu
Ktoś może przetłumaczyć na polski ten prezydencki bełkot? Dla mnie swoboda gospodarcza to jest to żeby pracować 40 godzin tygodniowo + ewentualnie jakieś nadgodziny i żyć normalnie jak cała budżetowa hunta a nie jak niewolnik włanej firmy, swoich pracowników i rządu rozdającego na prawo i lewo ciężko zapracowane pieniądze. Może by tak " miłościwie panujący nam" rząd pomyślał o odciążeniu finansowym przynajmniej mikro przedsiębiorców z których zdziera krocie. Średniowiecze było bardziej przyjazne człowiekowi bo płacił 1/10 dochodu. Nam w dzisiejszym "dobrobycie jaki zgotowały nam kolejne rządy 1/10 zostaje z naszej nadludzkiej harówki aby rząd mógł pławić się w luksusach.
smok..
7 lat temu
i się odnalazł smog , to dlatego jest smog , a wcześniej nie było , od razu wiedziałem że to przekręt , powtarzam nie ma smogu , ale jest biznes i o to chodziło , kilka osób się nabrało
motyl
7 lat temu
wasza maska nie przylega kolo nosa a wiec jest nic nie warta
...
Następna strona