Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Od podarowanego samochodu nie zapłacisz PIT-u

0
Podziel się:

Na obdarowanym natomiast może spoczywać obowiązek zapłacenia podatku od spadków i darowizn.

Od podarowanego samochodu nie zapłacisz PIT-u
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przedsiębiorca przekazujący na potrzeby osobiste samochód, którego kiedyś używał w firmie, nie zapłaci PIT-u. Na obdarowanym natomiast może spoczywać obowiązek zapłacenia podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z ustawą o PIT przepisów tej ustawy dotyczących opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Innymi słowy, darowizna np. pojazdu nie wpłynie na rozliczenie roczne podatnika, gdyż nie rodzi ona powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT-em. Od nabycia samochodu tytułem darowizny trzeba będzie natomiast co do zasady zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Fiskus potwierdza: darowizna nie podlega PIT

Jeśli po nabyciu samochodu związane z nim wydatki nie będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, przy przekazaniu tego auta w drodze darowizny nie powstanie obowiązek podatkowy. Stanowisko to potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 24.12.2013 r. o sygn. IPTPB1/415-608/13-4/AG.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca bierze na potrzeby swojej działalności w leasing samochód ciężarowy, ujmuje go w ewidencji środków trwałych, a raty leasingowe zalicza do kosztów firmy, jeśli po zakończeniu umowy leasingu przedsiębiorca wykupi samochód, ale nie ma zamiaru dłużej używać go w firmie, wartości wykupu nie zaliczy już do kosztów uzyskania przychodu. Przeznaczenie auta po upływie umowy leasingu na cele osobiste i przekazanie go np. komuś z rodziny w drodze darowizny nie rodzi powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT-em.

Opodatkowanie darowizny

W zakresie podatku od spadków o darowizn można liczyć na pewne ulgi, jeśli darczyńca jest spokrewniony z obdarowanym. Podatkowi od spadków i darowizn bowiem nie podlega nabycie majątku w drodze darowizny o czystej wartości nieprzekraczającej kwoty:

- 9.637 zł – dla osób należących do I grupy podatkowej,

- 7.276 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej,

- 4.902 zł – dla osób należących do III grupy podatkowej.

Co istotne, przy obliczaniu kwoty wolnej od podatku należy sumować wartość rynkową otrzymanej darowizny z wartością rzeczy i praw majątkowych nabytych przez obdarowanego od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło nabycie ostatniej darowizny. Opodatkowaniu podlega nabycie majątku o wartości ponad kwotę wolną od podatku. W ciągu miesiąca od dnia otrzymania darowizny trzeba złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy. Od dnia, w którym podatnik otrzyma zwrotną informację od fiskusa ustalającą wysokość podatku, podatnik ma 14 dni na jego zapłatę.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak zmniejszysz podatek o kilkaset złotych Darowizny zmniejszające dochód, a w efekcie podatek, mogą przekazywać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne.
Dziś mija ważny termin dotyczący podatków Przedsiębiorcy tylko do dzisiaj mogą zmienić sposób rozliczeń z fiskusem.
Odstąpienie od umowy. Jakie skutki podatkowe? Prawo odstąpienia jest wyjątkiem od ogólnej zasady, że umów należy dotrzymywać tzn. że zawarta umowa zasadniczo wiąże strony do momentu jej wykonania.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)