Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Od stycznia podatki zapłacimy po nowemu. Od października wygenerujemy indywidualne rachunki

27
Podziel się:

Wszyscy podatnicy w Polsce muszą przygotować się na gigantyczną zmianę. Od początku przyszłego roku będą opłacać podatki na indywidualne numery kont przyznane im przez fiskusa. Na początek PIT, CIT i VAT.

Podatki zapłacimy po nowemu - dostaniemy mikrorachunki. Generator dostępny od października
Podatki zapłacimy po nowemu - dostaniemy mikrorachunki. Generator dostępny od października (East News)

Ministerstwo Finansów przygotowało Polakom kolejne uproszczenie rozliczania podatków. Rok po tym, jak po raz pierwszy roczne deklaracje podatkowe etatowców mogły być automatycznie rozliczone, pojawią się indywidualne konta podatkowe przyznane na całe życie. Zmiana dotknie także przedsiębiorców i firmy opłacające CIT oraz VAT.

- Każda osoba otrzyma mikrorachunek, którego numer będzie oparty o PESEL w przypadku osób fizycznych lub NIP w przypadku osób i instytucji, dla których jest identyfikator podatkowy – mówi money.pl rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. To o tyle istotne, że numer zostanie przyznany raz na całe życie - osoby czy przedsiębiorstwa.

- Korzystanie z mikrorachunków od 1 stycznia będzie obowiązkowe, ale przyniesie podatnikom jedynie ułatwienia. Choćby w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania osoba rozliczająca PIT musi szukać właściwego konta odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Ten problem zniknie – w kontaktach z US będziemy mieli jeden rachunek na całe życie – tłumaczy rzecznik resortu.

Zobacz także: Niższy PIT. "Chcemy dać ulgę osobom wchodzącym na rynek pracy"

Od początku przyszłego roku na indywidualny numer konta wysyłać będziemy PIT, CIT i VAT. Docelowo jednak na mikrorachunki trafiać będą wszelkie zobowiązania podatkowe. Dziś przedsiębiorcy muszą znać kilka numerów kont – osobne dla każdego z tytułów podatkowych. W połączeniu z liczbą 400 urzędów skarbowych w całej Polsce komplikuje to system i niejednokrotnie doprowadza do problematycznych pomyłek. Przeksięgowanie pieniędzy np. z konta PIT na CIT wymaga wizyty w urzędzie lub szeregu pism. Od stycznia możliwość pomyłki zostanie zredukowana niemal do zera.

O zmianie lepiej pamiętać i przygotować się na nią wcześniej, gdyż Ministerstwo Finansów nie planuje masowej wysyłki listów, jak zrobił to choćby Zakład Ubezpieczeń Społecznych, gdy nadawał ubezpieczonym indywidualne rachunki rozliczeniowe. Zamiast tego resort planuje szeroką kampanię informacyjną. Numery mikrorachunków będziemy generować samodzielnie na stworzonej do tego celu stronie internetowej.

- Numery będzie można generować najpóźniej pod koniec października tego roku. Procedura będzie na tyle prosta i intuicyjna, że nie przewidujemy żadnych kłopotów w tym zakresie – zapewnia nas Paweł Jurek.

W jego ocenie nie istnieje także żadne zagrożenie dla podatników ze względu na zmianę. W końcu nawet gdyby ktoś poznał numer naszego mikrorachunku, jedyne co będzie mógł zrobić, to dokonać na niego wpłaty.

W przypadku przedsiębiorców indywidualny mikrorachunek zostanie wykorzystany po raz pierwszy do opłacenia podatków za grudzień (płaconych w styczniu). Dla osób składających deklaracje roczne będzie to przelew związany z deklaracją za rok 2019 r. – pieniądze będą musiały zostać wysłane od 1 stycznia do 30 kwietnia 2020 r. – Dla tych osób będziemy starali się zintegrować mikrorachunek z kontem w usłudze "Twój e-PIT" od samego początku – deklaruje rzecznik resortu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
nikcnick
4 lata temu
firmy windykacyjne już i tak mają "szperaczy" do łowienia "rybek".......komornicy i sądy powinny być bardziej sprawdzani, aby byli prawomocni....
maks
4 lata temu
Nu, ładnie. A jak się rozliczam wspólnie z małżonka to na jakie konto pójdzie podatek ? Będę go dzielił na pół ? Rzeczywiście kolosalne ułatwienie. Zresztą na całe życie miałem już swego czasu NIP, który po kilku latach zniknął, bo jak wiadomo postęp bierze się z mieszania
Przedsiębiorc...
4 lata temu
Technologia baz danych przechodzi do lamusa, ustępując tańszemu i bezpieczniejszemu protokołowi blockchain. Ale jak widać leśnym dziadkom nie przeszkadza to w wydawaniu pieniędzy podatników
Madzia
4 lata temu
Nic z tego nie rozumiem
Rok
4 lata temu
Pytam a kto za mikrorachubek ma płacic?? Czyżby darmowy??? A moze każdy pod przymusem bedzie musiał sie znów dołożyć do budżetu??????
...
Następna strona