Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Urząd skarbowy jak ZUS? Każdy otrzyma "mikrorachunek" do rozliczeń z PIT, VAT i CIT

2
Podziel się:

W 2020 r. wszystkich podatników czekają poważne zmiany przy rozliczaniu się z urzędem skarbowym. Każdy ma otrzymać numer indywidualnego konta podatkowego (tzw. mikrorachunku), które będzie służyło do rozliczeń dot. PIT, VAT i CIT z fiskusem.

Urząd skarbowy. "Mikrorachunek" do rozliczeń z PIT, VAT i CIT?
Urząd skarbowy. "Mikrorachunek" do rozliczeń z PIT, VAT i CIT? (East News)

Od nowego roku każdy podatnik otrzyma indywidualny numer konta do rozliczeń z urzędem skarbowym. Jak informuje portal Polskie Radio 24, będą trafiać należności z tytułu podatków VAT, CIT i PIT, a przyszłości także innych zobowiązań.

Nowe numery rachunków zawierać będą PESEL lub NIP. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwo Finansów, dzięki temu zostanie zwiększona wygoda w rozliczaniu się z fiskusem.

Aktualnie urzędy skarbowe mają kilka numerów kont do uregulowywania należności z tytułu podatków, m.in. PIT i CIT. Po zmianach wszystkie operacje będą się odbywały za pośrednictwem indywidualnych kont podatników.

Zobacz także: Zobacz: Urząd Skarbowy rozliczy PIT- podatników. Kto musi uważać?

Urząd Skarbowy jak ZUS?

W nowym roku każdy podatnik otrzyma indywidualne konto, na które trzeba będzie odprowadzać należności z podatków PIT, CIT i VAT. Jak czytamy na portalu Polskie Radio 24, numer konta zostanie udostępniony podatnikom przez internet, za pośrednictwem specjalnego formularza.

Ma zostać on uruchomiony pod koniec roku na stronie podatki.gov.pl i będzie zawierał numer PESEL lub w przypadku przedsiębiorców, NIP. Konto ma być na stałe przypisane do podatnika.

Wprowadzone zamiany mają przyspieszyć rozliczanie się z urzędem skarbowym oraz wyeliminować m.in. pomyłki z przesyłaniem pieniędzy na złe konto urzędu skarbowego.

Niemal identyczne rozwiązanie ponad rok temu wprowadził ZUS, który udostępnił podatnikom indywidualne numery kont, na które odprowadzane są wszelkie składki m.in. zdrowotne oraz społeczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Beata
rok temu
Tak naprawdę to skarbówa robi co chce poza plecami rządu.Niszczą drobnych przedsiębiorców. Ostatnio wydębili 300zł kary od Ukraińców bo handlują radiami,chyba lepiej jak handlują niż idą po pomoc. Używanymi z swojego domu nie można bez działalności gospodarczej.Rząd sobie a skarbówa sobie,wcale nie respektują przepisów tylko łupią ,nawet bezprawnie kogo się da. Nawet zdarza się sytuacja że podszywają się różni oszuści jak na policjanta pobierając 'mandaty'. Tylko odgórny ustawowy zakaz polowania na ludzi jak na zwierzynę ,za granicą nie łazi nigdzie żadna skarbówa i nikogo nie prześladuje.
zeflik
5 lata temu
Trzeba podziękować temu państwu. Fiskalizm jaki jest to kuriozum. Dziesiątki podatków i cały czas mało.