Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fiskus
20.05.2019 09:59

Zadyszka w wykrywaniu fikcyjnych faktur VAT

W 2018 r. urząd skarbowy wykrył 270 tys. fikcyjnych faktur VAT o wartości 54 mld zł. Jest to o 14 tys. więcej pustych faktur niż w roku poprzednim, jednak ich łączna wartość była o kilka miliardów złotych niższa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Zadyszka w wykrywaniu fikcyjnych faktur VAT

W porównaniu z rekordowym 2016 rokiem, kiedy wykryto 421 tys. pustych faktur wartości 104 mld zł, w dwóch kolejnych latach wyraźnie zmniejszyła się w skuteczność ich wykrywania - podaje "Puls Biznesu".

Dziennik stawia pytanie, czy jest to skutek lepszego odstraszania od ich wystawiania w celu wyłudzeń zwrotu VAT, czy spadła skuteczność służb skarbowych. Ministerstwo FinansówFinansów twierdzi jednak, że na rynku jest coraz mniej "lewych" faktur dzięki uszczelnianiu systemu.

Resort finansów podał, że w ubiegłym roku wystawiono 2,1 mld faktur VAT. Tylko 270 tys. z nich uznano za fikcyjne, co oznacza, że fikcyjne faktury stanowiły 0,01 proc.

Zobacz: Rząd uszczelnia VAT, a przymyka oko na co innego. "Cała Polska wschodnia pali i pije bez akcyzy"

- To oczywiste, że krąży znacznie więcej pustych faktur, niż się ich wykrywa. To jedno z największych zagrożeń dla budżetu państwa, ponieważ służą one wyłudzeniom podatku. Z mojej obserwacji wynika, że wystawia się faktury na znacznie niższe kwoty i mniej jest chętnych do ich fałszowania. To zapewne efekt odstraszający karą 25 lat więzienia za wystawianie lewych faktur na bardzo wysokie kwoty — mówi prof. Witold Modzelewski, cytowany przez "Puls Biznesu".

Efekt odstraszający jednak przygasa i konieczne są inne działania. - Wskazuje na to zauważalny w I kw. 2019 r. wyraźny spadek dochodów budżetowych. Moim zdaniem jest to w dużej mierze skutek powrotu do wyłudzeń, ponieważ efekt odstraszający przestaje działać i oszuści zorientowali się, że był to tylko straszak. Według moich szacunków obecnie lewych faktur może być około 4 proc. Szansą na skuteczne zwalczanie procederu jest jak najszybsze wdrożenie przez rząd obowiązkowego split paymentu w wielu branżach i odejście od systemu odwróconego obciążenia VAT.- dodaje.

- Wszystkie działania zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego, tj. zmiany legislacyjne, rozwój e-usług i cyfryzacji, mają wpływ na ograniczenie tego procederu. Wpływ na wzrost efektywności wykrywania tego typu nieprawidłowości ma wykorzystanie nowoczesnych narzędzi informatycznych, zmierzających do eliminacji zjawiska pustych faktur - informuje biuro prasowe resortu finansów, cytowane przez "Puls Biznesu".

W czwartek Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o VAT. Przewiduje on wprowadzenie obowiązkowego split paymentu w branżach najbardziej wrażliwych na wyłudzenia. Zakłada, że podzielona płatność VAT wejdzie w życie 1 września 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-05-2019

ulana ścianie wschodniej palą i piją bez akcyzy ale za to głosują na pis i są bardzo bogobojni. różnicę zapłacą ci z zachodu kraju gdzie najbardziej … Czytaj całość

20-05-2019

T.Im dalej PiS będzie skuteczny w likwidowaniu wszelkiego złodziejstwa w kraju, ogólnie rzecz ujmując, tym bardziej sobie tym zaszkodzi ,bo w końcu nie … Czytaj całość

20-05-2019

kloJedynym powodem do wprowadzenia split payment panie M, jest "w I kw. 2019 r. wyraźny spadek dochodów budżetowych". Próbujecie nadal kłamać ale … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (52)