Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Od zgubionych towarów nie odlicza się VAT

0
Podziel się:

Braki w magazynach, wykazane przez inwentaryzację, wymagają skorygowania podatku naliczonego przy zakupach.

Od zgubionych towarów nie odlicza się VAT
(Gehringj/Dreamstime.com)

Odliczenie podatku od towarów i usług przysługuje podatnikowi jedynie w odniesieniu do tych zakupów, które służyć maja do sprzedaży opodatkowanej. W związku z tym, w przypadku, gdy inwentaryzacja wykaże zawinione braki, część zakupów nie będzie mogła być wykorzystana do dalszej sprzedaży, czyli podatnik straci prawo do odliczenia przypadającego na nie podatku VAT.

Powinien w takim wypadku dokonać odpowiedniej korekty deklaracji za miesiąc, w którym utracone towary zostały kupione.

_ Odwołując się do zasady neutralności podatku VAT, a także mając na uwadze dyspozycję art. 86 ust. 1 ww. ustawy stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy z przyczyn od podatnika zależnych, nie dochodzi do wykorzystania nabytych towarów do działalności opodatkowanej, prawo podatnika do odliczenia zostaje utracone. W takiej sytuacji odliczona kwota podatku z tytułu nabycia towarów, które ostatecznie nie zostały wykorzystane do działalności opodatkowanej winna być skorygowana _ - wyjaśnia w interpretacji podatkowej dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Zaznaczyć trzeba, że _ zawinione niedobory _ to takie, które powstały na skutek niedopełnienia obowiązków przez osobę, która jest za nie materialnie odpowiedzialna.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)