Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odsetki od zaległej pensji. Z podatkiem czy bez?

0
Podziel się:

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą powinni pamiętać i zwracać szczególną uwagę na terminowe wypłacanie należnego wynagrodzenia.

Odsetki od zaległej pensji. Z podatkiem czy bez?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą powinni pamiętać i zwracać szczególną uwagę na terminowe wypłacanie należnego wynagrodzenia swoim pracownikom. Jednakże, rzeczywistość gospodarcza pokazuje, że dość często zdarzają się sytuacje, w których wypłata należności następuje z opóźnieniem. Rezultatem takich niedociągnięć jest konieczność naliczenia odsetek od zaległego wynagrodzenia. Z punktu widzenia podatku dochodowego odsetki takie są wolne od podatku.

Prowadząc działalność gospodarczą należy zwracać szczególną uwagę na terminowe wypłacanie należnych wynagrodzeń pracownikom. Przedsiębiorcy powinni być świadomi, że w razie jakichkolwiek opóźnień są zobowiązani do naliczenia i wypłacenia ustawowych odsetek od zaległej sumy wynagrodzenia, jeśli tylko pracownik wystąpi z takim żądaniem lub kwestia ta została uregulowana na przykład w umowie o pracę. Niestety rzeczywistość pokazuje, że sytuacje, w których należne zobowiązanie wobec pracowników wypłacane jest bez zachowania stosownego terminu, zdarzają się dość często.

Ponadto, bezsporną niedogodnością związaną z niewywiązaniem się z obowiązku terminowej wypłaty wynagrodzeń jest konieczność naliczenia i wypłacenia ustawowo określonych odsetek, o ile pracownik wystąpi z takim żądaniem lub kwestia ta została uregulowana w umowie o pracę. Wielu podatników posiada w tym momencie wątpliwości, czy kwota naliczonych odsetek stanowi dla pracownika przychód i w związku z tym czy powinna zostać opodatkowana podatkiem dochodowym a także ewentualnie według jakich zasad - czy jako kapitały pieniężne czy też jako przychód ze stosunku pracy.

KALKULATOR PŁAC

Typ umowy:
Miesięczne zarobki:

Kwota zaległego wynagrodzenia wypłacana pracownikowi stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy, ale odsetki od takiego nieterminowo wypłaconego świadczenia są zwolnione od podatku dochodowego. Wynika to bezpośrednio z art. 21. Ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, zgodnie z którym odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń o charakterze, między innymi, wypłaty ze stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, a także pracy nakładczej są zwolnione z opodatkowania.

Czytaj więcej na temat płac w firmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t80052.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/najnizsza-krajowa-w-gore-kto-na-tym-straci.html) To pójdzie w górę za płacą minimalną Odprawy, dodatki za pracę w nocy czy odszkodowania za mobbing. Co jeszcze się zmieni?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ubezpieczenie;pracownika;mozna;zaliczyc;do;kosztow,56,0,886840.html) Ubezpieczenie pracownika można zaliczyć do kosztów Konieczne jest jednak spełnienie kilku dodatkowych warunków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t47498.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jaka;forme;zatrudnienia;wybrac,15,0,878351.html) Jaką formę zatrudnienia wybrać? Pracodawcy traktując personalnie każdego pracownika, proponują im coraz częściej nowoczesne i elastyczne formy zatrudnienia.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)