Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Optymalizacja podatkowa. Rodzaje optymalizacji

3
Podziel się:

Optymalizacja podatkowa zwana jest inaczej unikaniem opodatkowania. To zespół działań, które mają na celu zminimalizować przewidziane prawem zobowiązania podatkowe. Chodzi tu np. o zobowiązania związane z podatkiem CIT, PIT czy VAT. Czy optymalizacja podatkowa jest legalna?

Unikanie opodatkowania jest działaniem legalnym w przeciwieństwie do uchylania się od opodatkowania
Unikanie opodatkowania jest działaniem legalnym w przeciwieństwie do uchylania się od opodatkowania (pixabay.com / CC0)

Na początek najważniejsze. Optymalizacja podatkowa, jeśli jest prowadzona zgodnie z prawem, jest legalna. Poleca się ją przedsiębiorstwom, jeśli na skutek optymalizacji podatkowej dojdzie do sporych oszczędności. Metod optymalizacji podatkowej jest kilka. Żeby wybrać właściwą, należy najpierw przeprowadzić wnikliwą analizę biznesową, a potem dokonać wyboru odpowiedniej strategii.

Jakie są metody optymalizacji podatkowej?

Optymalizację podatkową dzieli się dwa rodzaje:

  • optymalizację opartą o planowanie podatkowe;
  • optymalizację opartą o polskie prawo.

Pierwszy przypadek, czyli optymalizacja oparta o planowanie podatkowe zakłada, że można np. założyć albo przenieść firmę za granicę. Chodzi dokładnie o kraj, w którym trochę niższe są zobowiązania podatkowe. Popularne w tym zakresie są tzw. raje podatkowe. Można też utworzyć holding zagraniczny. Holdingiem nazywamy strukturę, składającą się z podmiotów gospodarczych, które są niezależne pod względem prawnym, a także organizacyjnym jednak finansowo zależą od dominującego podmiotu. Jeśli holding jest właściwie zorganizowany, to poprzez odpowiednie przepływy pieniężne, można płacić niskie podatki. Optymalizacji podatkowej służy też międzynarodowa struktura biznesowa. To rozwiązanie bardzo podobne do tego, jak wygląda holding zagraniczny. Jest jednak mniej rozbudowany i skomplikowany. Dobrym przykładem optymalizacji podatkowej może być wykorzystanie spółki komandytowej.

Czy zmiana rezydencji podatkowej pomoże zoptymalizować podatki? To rozwiązanie opłacalne jest głównie dla osób fizycznych. Chodzi tu o zmianę miejsca jurysdykcji, w związku z czym płaci się niższe podatki. Nie jest to tym samym co zmiana obywatelstwa albo miejsca zamieszkania.

Drugim rodzajem optymalizacji jest optymalizacja w oparciu o polskie prawo. Jest ona zdecydowanie trudniejsza do przeprowadzenia. Z jednej strony bowiem prawo zezwala na jej stosowanie, z drugiej tworzona jest tak duża liczba przepisów podatkowych, że utrudnia to zapoznanie się z nimi i rodzi ryzyko pomyłki interpretacyjnej, za co może być ukarany podatnik.

Optymalizacja podatkowa oparta o polskie prawo opiera się na tym, że bardzo dokładnie analizuje się przepisy prawa, szczególnie pod kątem zobowiązań podatkowych, przez co ogranicza się nadmiernie wysokie opłaty podatkowe. Z drugiej strony minimalizuje się rzeczywiste zobowiązania podatkowe. No i wreszcie zmniejsza się ryzyko błędów, które mogą skutkować sankcjami.

Unikanie opodatkowania a uchylanie się od opodatkowania

Warto pamiętać, że pojęcie unikania opodatkowania jest zupełnie czymś innym niż uchylanie się od niego. Unikanie opodatkowania to legalne działanie, które ma na celu minimalizować zobowiązania podatkowe. Uchylanie się od opodatkowania jest działaniem przestępczym, które polega na tym, że nie płaci się podatku, który jest nakładany w związku z obowiązującymi przepisami prawa.

Umowy o zapobieganiu podwójnego opodatkowania

Warto przy okazji powiedzieć też o umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jej głównym zadaniem jest ochrona międzynarodowa podatników, którzy osiągają dochód w dwóch krajach. Taka umowa ma za zadanie uniemożliwić dwukrotne odprowadzanie podatku dochodowego. W określonych wypadkach może taki zabieg być uznany za optymalizację podatkową, ponieważ zmniejsza on podatek w przypadku określonych podmiotów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Brand
5 lata temu
Bzdury bzdury totalne bzdury. To znaczy, że poważni eksperci już dawno przestali się interesować i zajmować optymalizacją podatkową.
Maria
5 lata temu
Najlepsza optymalizacja jest w szarej strefie.
Rr
5 lata temu
Dawno nie czytałem takich bzdur. Totalny brak pojęcia o temacie