Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Ordynacja podatkowa. Nowa ordynacja od stycznia 2019

0
Podziel się:

Ordynacja podatkowa reguluje polskie prawo podatkowe. Od 1 stycznia 2019 r. w życie wchodzą znowelizowane przepisy ordynacji podatkowej. Co warto o nich wiedzieć?

Informacja o nowej ordynacji podatkowej pojawiła się w 2017 roku
Informacja o nowej ordynacji podatkowej pojawiła się w 2017 roku (pixabay.com / CC0)

Ordynacja podatkowa to zbiór przepisów regulujących zasady rozliczania i płacenia podatków. Od 2019 roku ma wejść sporo nowych przepisów, które spowodują, że ordynacja podatkowa będzie praktycznie napisana od nowa.

Czym jest ordynacja podatkowa?

Ordynacja podatkowa jest to specjalna ustawa, która reguluje polskie prawo podatkowe, a także zasady postępowania podatkowego. Ordynacja określa też organy podatkowe i ich właściwość, a także zawiera normy prawa karnego. Ordynację podatkową stosuje się do spraw związanych z podatkami, opłatami i należnościami wobec budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, opłat skarbowych i opłat lokalnych, a także innych spraw związanych z prawem podatkowym.

Nowa ordynacja podatkowa

Od 2019 roku ma się pojawić nowa ordynacja podatkowa.

Nowa ordynacja podatkowa pozwala na to, by można było przywrócić terminy podatkowe oprócz terminu przedawnienia poboru albo prawa do stwierdzenia nadpłaty. Chodzi o to, że jeśli podatnik nie złoży w terminie deklaracji podatkowej, będzie miał prawo jej złożenia w ciągu 7 dni, od dnia, w którym ustała przyczyna tego uchybienia. Urząd skarbowy dokonuje wtedy przywrócenia terminu, o ile oczywiście podatnik udowodni, że opóźnienie nie powstało z jego winy.

Ordynacja podatkowa zakłada też, że jeśli zaległość podatkowa nie przekracza 50 zł, to urząd skarbowy może taką zaległość umorzyć.

Nowa ordynacja podatkowa zakłada stosowanie się do interpretacji indywidualnych. Urzędnicy zastosują się do takiej interpretacji, jeśli nie będzie wszyte postępowanie w sprawach o przestępstwo albo wykroczenie skarbowe, albo jeśli nie będzie ono związane z dodatkowym zobowiązaniem podatkowym VAT.

Odsetki za zwłokę według nowych zasad

Według nowych zasad nie mają też być liczone odsetki za zwłokę, jeśli są związane z oczywistymi omyłkami i błędami rachunkowymi, jeśli deklaracja zostanie złożona elektronicznie, a także nie będą naliczane od momentu wszczęcia postępowania do dnia, w którym doręczono decyzję organowi pierwszej instancji, a także w sytuacji, gdy wysokość odsetek nie będzie wyższa niż 10 zł. Odsetki za zwłokę nie będą też naliczane, jeśli podatnik zastosował opinię z interpretacji, ale została ona zmieniona.

Korekta deklaracji

Nowa ordynacja podatkowa zakłada też, że jeśli organ podatkowy stwierdzi błędy albo omyłki w deklaracji to będzie mógł samodzielnie skorygować taką deklarację o ile oczywiście kwota zwrotu podatku lub nadwyżki do przeniesienia nie będzie wyższa niż 5000 zł. Urzędnicy będą też mogli zwrócić się do podatnika, by ten samodzielnie ją skorygował, a w określonym przypadkach złożył niezbędne wyjaśnienia i wskazał przyczyny błędów.

Organ podatkowy będzie też upoważniony do uwierzytelnienia kopii deklaracji, która została skorygowana. Będzie też musiał dostarczyć podatnikowi uwierzytelnioną kopię deklaracją razem z informacją o takiej deklaracji i zmianie zobowiązania podatkowego.

Urząd nie dokona korekty deklaracji, jeśli zobowiązanie podatkowe po zmianie nie byłoby wyższe niż 50 zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)