Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Osoba fizyczna. Znaczenie pojęcia i prowadzenie działalności gospodarczej

0
Podziel się:

W prawie nie znajdziemy definicji osoby fizycznej. Jest jedynie informacja, że człowiek od urodzenia ma zdolność prawną, czyli zdolność do tego, żeby być podmiotem praw i obowiązków.

Osoba fizyczna może prowadzić firmę jednoosobową
Osoba fizyczna może prowadzić firmę jednoosobową (Pixabay (CC0))

W prawie cywilnym nie pojawia się pojęcie osoby cywilnej. Jest jedynie określenie, że od momentu urodzenia każdy człowiek ma zdolność prawną. Osoba fizyczna to każdy człowiek, bez względu na wiek, płeć, zdrowie fizyczne i psychiczne.

Zdolność prawna

Zdolność prawna to możliwość bycia podmiotem praw, a także obowiązków. Znaczy to, że człowiek może od chwili urodzenia aż do śmierci być uczestnikiem stosunków prawnych.

Zdolnością do czynności prawnych jest możliwość zaciągania zobowiązań i swobodnego decydowania o prawach. Istnieje kilka rodzajów zdolności to czynności prawnej:

  • pełna zdolność do czynności prawnych;
  • ograniczona zdolność do czynności prawnych;
  • osoba niemająca zdolności do czynności prawnych.

Pełna zdolność do czynności prawnych jest uzyskiwana w momencie uzyskania pełnoletności. Oznacza ona, że osoba fizyczna ma prawo sama dokonywać wszelkie czynności prawne.

Ograniczona zdolność do czynności prawnych dotyczy osób, które ukończyły 13 lat, a także osoby częściowo ubezwłasnowolnione. Mogą one dokonywać drobnych czynności codziennego życia. Innych czynności dokonuje przedstawiciel ustawowy. W przypadku dzieci jest to rodzic lub opiekun, a kurator w sytuacji osób, które są częściowo ubezwłasnowolnione.

Określenie osoby niemającej zdolności do czynności prawnych dotyczy osoby, która ma mniej niż 13 lat albo osoby całkowicie ubezwłasnowolniona. Nie może ona dokonywać żadnych czynności prawnych bez opiekuna albo ustawowego przedstawiciela.

Osoba fizyczna i działalność gospodarcza

Osoba fizyczna ma prawo prowadzić samodzielnie działalność gospodarczą. Wtedy taka firma przyjmuje formę jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza firma organizacyjna przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcą może być wyłącznie osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi się ją we własnym imieniu. Ale to nie jest jedyny warunek. Działalność taką trzeba prowadzić w sposób zorganizowany, ciągły i co najważniejsze – zarobkowy. Działalność gospodarcza musi być wpisana do ewidencji działalności gospodarczej. Nazwa* firmy prowadzonej przez osobę fizyczną* musi zawierać imię i nazwisko. Można włączyć też to takiej nazwy pseudonim albo określenie marketingowe wskazujące na rodzaj prowadzonej działalności. Ważne jest, by nazwa ta nie wprowadzała w błąd.

Pojęcie osoby fizycznej często występuje w parze z pojęciem osoby prawnej. Tę drugą definicję określa Kodeks cywilny. Stanowi on, że osoby prawne to np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, spółka europejska, bank, przedsiębiorstwo państwowe, fundacja, uczelnia wyższa.

Zdolność prawna osoby prawnej powstaje w momencie, gdy taka osoba prawna powstaje, czyli np. w momencie aktu założycielskiego.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)