Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Pełnomocnictwo. Jak je przygotować?

1
Podziel się:

Pełnomocnictwo pozwala innej osobie występować w naszym imieniu. Pełnomocnik może np. za nas załatwić sprawy urzędowe. Kto może zostać pełnomocnikiem? Kiedy wygasa pełnomocnictwo? Na to i inne pytania odpowiadamy w artykule.

W zależności od rodzaju pełnomocnictwa preferowana może być inna forma dokumentu
W zależności od rodzaju pełnomocnictwa preferowana może być inna forma dokumentu (pexels.com/zoe pappas)

Pełnomocnictwo pozwala innej osobie występować w naszym imieniu. Pełnomocnik może np. za nas załatwić sprawy urzędowe. Kto może zostać pełnomocnikiem, kiedy wygasa pełnomocnictwo? Na to i inne pytania odpowiadamy w tekście.

Żeby pełnomocnictwo było ważne, w niektórych wypadkach wystarczy udzielić go ustnie. Niekiedy jednak będzie trzeba zachować formę pisemną. Mało tego, w przypadku kupna lub sprzedaży nieruchomości, pełnomocnictwo będzie musiał sporządzić notariusz. Dlaczego? Bo przeniesienie własności nieruchomości wymaga sporządzenia aktu notarialnego. W takiej samej więc formie trzeba przygotować pełnomocnictwo do niego, a nawet aktu notarialnego (np. przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości).

Jakie są rodzaje pełnomocnictw?

  • Pełnomocnictwo ogólne – pozwala na zwykłe czynności, np. załatwienie spraw codziennych.
  • Pełnomocnictwo rodzajowe – podpisywane jest na potrzeby załatwienia określonego rodzaju czynności.
  • Pełnomocnictwo szczególne – zawierane do załatwienia konkretnej czynności (np. sprzedaży domu).

Pełnomocnictwo ogólne

Pełnomocnictwo ogólne można przygotować na zwykłej kartce papieru nawet odręcznie. Jeśli przygotowane zostało w formie wydruku komputerowego, powinno mieć odręczny podpis. W wyjątkowych sytuacjach pełnomocnictwo ogólne przygotowywane jest w formie pisemnej z dodatkowo poświadczonym podpisem. Może też mieć formę aktu notarialnego. Trzeba pamiętać, że pełnomocnictwo ogólne musi być spisane. Jeśli jest udzielone w formie ustnej, to jest nieważne.

Pełnomocnictwo rodzajowe

Pełnomocnictwo rodzajowe nie wymaga przygotowania go na piśmie. Warto jednak dla celów dowodowych zawsze sporządzać je w formie pisanej. Pełnomocnictwo rodzajowe upoważnia do przeprowadzenia konkretnego rodzaju czynności. Nie istnieje tu ograniczenie liczbowe. Co ważne zakres czynności, które mogą być dokonane na podstawie tego pełnomocnictwa, nie jest zamknięty. Mogą więc zarówno obejmować czynności związane z tzw. zwykłym zarządem, jak i wykraczać poza niego.

Pełnomocnictwo szczególne

W pełnomocnictwie szczególnym zaznacza się konkretną czynność, którą pełnomocnik może wykonać. Może to być jedna lub kilka spraw. Istotne jest, by liczba konkretnych czynności była wskazana w pełnomocnictwie szczególnym. Jeśli tej wartości zabraknie, będzie to pełnomocnictwo rodzajowe.

W jakiej formie przygotowuje się pełnomocnictwo szczególne? Wystarczy forma pisemna. Jeśli jednak czynność, do której powołujemy pełnomocnika, wymaga sporządzenia np. aktu notarialnego, to również pełnomocnictwo szczególne wymaga zachowania takiej formy. Może to dotyczyć np. sprzedaży nieruchomości. W takiej sytuacji konieczne jest sporządzenia aktu notarialnego, więc zrozumiałe jest, że i pełnomocnictwo będzie miało tę samą formę.

Warto pamiętać, że da się udzielić zbiorowego pełnomocnictwa. Można jednak mieć kilku pełnomocników. Warto też zadać pytanie, jak odwołać pełnomocnictwo? Z zasady można to zrobić zawsze, w każdym momencie. Pełnomocnictwo wygasa samoistnie w przypadku śmierci pełnomocnika albo tego, kto udzielał pełnomocnictwa (mocodawca).

Jeśli udzielamy pełnomocnictwa, może istnieć konieczność zapłaty opłaty skarbowej. Jeśli tego nie zrobimy, popełniamy wykroczenie skarbowe.

Kiedy nie trzeba płacić za pełnomocnictwo?

Jednak nie zawsze udzielenie pełnomocnictwa zmusza do tego, żeby uiszczać opłatę skarbową. Jeżeli składamy pełnomocnictwo w sprawie, która dotyczy zakresu związanego z administracją publiczną albo postępowaniem sądowym, to wtedy nie trzeba takiej opłaty wnosić.

Obowiązek rozliczenia opłaty od pełnomocnictwa powstaje w momencie sporządzenia tego dokumentu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
lolo
7 miesięcy temu
Pis będzie miał połowę gl9sow w oparciu o pelnomocnictwa spisane na parafiach lub domach opieki to wypacza wybory