Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Pełnomocnictwo ogólne. Na czym polega i jak je odwołać?

1
Podziel się:

W sytuacji, gdy samodzielnie nie możemy załatwić jakiejś sprawy, np. w urzędzie, to może nas w tym zastąpić ktoś inny. Wtedy musimy dać mu pełnomocnictwo. Jednym z takich pełnomocnictw jest pełnomocnictwo ogólne.

Występuje kilka rodzajów pełnomocnictw: pełnomocnictwo ogólne, pełnomocnictwo rodzajowe i pełnomocnictwo szczególne
Występuje kilka rodzajów pełnomocnictw: pełnomocnictwo ogólne, pełnomocnictwo rodzajowe i pełnomocnictwo szczególne (Fotolia)

Pełnomocnictwo pozwala reprezentować inną osobę i w jej imieniu załatwiać różne sprawy. Osoba, która wystawia pełnomocnictwo to mocodawca. Ten, który je otrzymuje to pełnomocnik. Zależnie od tego, w jakim celu pełnomocnictwo jest wystawiane, może być ogólnym pełnomocnictwem albo takim do wykonania określonej czynności.

Co to jest pełnomocnictwo ogólne?

Pełnomocnictwo ogólne pozwala wykonywać tzw. czynności zwykłego zarządu. Takie pełnomocnictwo ma najszerszy zakres umocowania. Obowiązkowo musi być sporządzone na piśmie. Inaczej nie będzie ważne. Pełnomocnictwo może być napisane samodzielnie. Żeby jednak nabrało odpowiedniej formy, trzeba je potwierdzić u notariusza albo pracownika administracji państwowej. W zależności od rodzaju sprawy pełnomocnikiem mogą być różne osoby. Jeśli będzie to sprawa administracyjna w urzędzie, to pełnomocnikiem może być osoba dowolna. Najważniejsze, by miała pełną zdolność do czynności prawnych. Może to być zarówno osoba bliska jak np. kolega.

W przypadku spraw sądowych rozpatrywanych przez sąd cywilny pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny albo członek najbliższej rodziny. W przypadku gdy sprawa dotyczy ojcostwa, przedstawicielem może być też reprezentant ośrodka pomocy społecznej. W przypadku spraw karnych pełnomocnikiem może być wyłącznie adwokat.

Warto wiedzieć, że mamy trzy rodzaje pełnomocnictw.

  • Pełnomocnictwo ogólne – które pozwala na dokonywanie czynności, tzw. zwykłego zarządu. Innymi słowy, chodzi o załatwianie bieżących spraw, np. pobieranie czynszu.
  • Pełnomocnictwo rodzajowe – dotyczy możliwości wykonania przez pełnomocnika czynności określonego rodzaju, np. zawierać umowy najmu.
  • Pełnomocnictwo szczególne – to upoważnienie do tego, żeby przeprowadzić określoną czynność prawną, np. sprzedaż samochodu.

W określonych sytuacjach pełnomocnictwo musi być sporządzone w formie aktu notarialnego.

Pełnomocnictwo ogólne to taki rodzaj pełnomocnictwa, który daje możliwość dokonania np. takich czynności jak reprezentowanie przed instytucjami, osobami fizycznymi, przed organami administracji, ZUS-em, NFZ itd. Pełnomocnictwo powinno zawierać dane stron, czyli mocodawcy i pełnomocnika. Chodzi tutaj o imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, a także nazwę i numer dokumentu tożsamości.

W pełnomocnictwie powinniśmy także określić miejsce i datę sporządzenia takiego dokumentu. Warto jednak pamiętać, że jeśli w dokumencie nie będzie daty, to nie jest to istotna wada. Pismo bowiem w teorii nie musi zawierać daty. Jej brak może jednak powodować, że nie będziemy wiedzieć, czy jest ono nadal aktualne. Pełnomocnik musi potwierdzić to, że otrzymał pełnomocnictwo i że je przyjmuje.

Jak odwołać pełnomocnictwo?

Ogólna zasada zakłada, że pełnomocnictwo może być w każdej chwili odwołane. W przypadku pełnomocnictwa przygotowanego w formie aktu notarialnego wymaga się jego odwołania w tej samej formie.

Kiedy pełnomocnictwo wygasa?

Pełnomocnictwo może wygasnąć na mocy ustawy. Z taką sytuacją mamy do czynienia w momencie śmierci mocodawcy albo pełnomocnika. Oczywiście, o ile nie ustalono w pełnomocnictwie inaczej. Pełnomocnictwo może wygasnąć także na podstawie umowy.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Karol
5 lata temu
Pełnomocnikiem w sprawach karnych może być też radca prawny.