Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Pensja minimalna do kosza i podatek przychodowy. ZPP chce zmian dla małych firm

334
Podziel się:

Zwolnienie małych przedsiębiorców z konieczności opłacania minimalnego wynagrodzenia oraz wprowadzenie dla nich podatku przychodowego, bez podziału na PIT i składki. To najnowsze propozycje Związku Przedsiębiorców i Pracodawców na koronakryzys.

Pensja minimalna do kosza i podatek przychodowy. ZPP chce zmian dla małych firm
ZPP proponuje spore zmiany dla małych firm (money.pl, Rafał Parczewski)

We wtorek Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaprezentował dwa postulaty, które miałyby pomóc małym firmom podczas kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Po pierwsze, zmiany w oskładkowaniu i opodatkowaniu najmniejszych firm. Zdaniem organizacji zrzeszającej przedsiębiorców nie powinniśmy rozdzielać danin publicznych na dwie - osobno składki i osobno podatek. Zamiast skomplikowanego systemu, maksymalne uproszczenie.

Co to oznacza? Propozycja ZPP jest banalnie prosta. Mała firma (przychody poniżej 120 tys. zł rocznie) płaci 20 proc. od przychodu. W tym są zarówno składki, jak i podatek. I nic więcej go nie interesuje.

Zobacz także: Mały ZUS. Rzecznik przedsiębiorców chce zmian w programie

Związek docenia co prawda zmiany w ZUS i uzależnienie wysokości składek od przychodu, ale to zdaniem organizacji zbyt mało. Choćby dlatego, że z "małego ZUS-u plus" można korzystać tylko przez 3 z 5 ostatnich lat. W wersji minimum ZPP apeluje o zniesienie tego limitu czasowego.

Drugi postulat? Zniesienie płacy minimalnej. Ale nie dla wszystkich firm, tylko dla tych najmniejszych.

"W tej chwili wielu przedsiębiorców utrzymuje jeszcze miejsca pracy, wbrew rachunkowi ekonomicznemu. Nie minie jednak dużo czasu, zanim bezwzględna kalkulacja zmusi ich do redukcji etatów, a to zjawisko może lawinowo objąć branże, których działalność jest ograniczona" - tłumaczy ZPP.

Likwidacja płacy minimalnej dla najmniejszych może ich zdaniem zapobiec takiemu scenariuszowi.

"Proponujemy rozważenie odważnego ruchu, jakim byłoby wprowadzenie progu wielkości przedsiębiorstwa, od którego zaczęłyby obowiązywać przepisy dot. wynagrodzenia minimalnego. Do pewnego stopnia analogiczne rozwiązanie funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie federalne przepisy dot. płacy minimalnej obejmują firmy uzyskujące przychód przekraczający 500 tys. dolarów rocznie." - czytamy w komunikacie ZPP.

Na reakcje związkowców nie trzeba było długo czekać. "Jesteśmy oburzeni pomysłem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców" - pisze Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy. Jego zdaniem doprowadziłoby to do wzrostu ubóstwa wśród pracujących.

"Część pracodawców wciąż walczy o pogorszenie warunków płacowych najgorzej opłacanych pracowników. Dzieje się tak, chociaż z rządowych tarcz firmy otrzymały już blisko 200 mld zł. W tym kontekście dążenie do zniesienia płacy minimalnej w mikroprzedsiębiorstwach jest tym bardziej bulwersujące" - kontynuuje Szumlewicz. I dodaje, że różnicowanie firm ze względu na wielkość byłoby niezgodne z Konstytucją.

Szef Związkowej Alternatywy ma też apel do pracodawców. "Jeżeli pracodawcy chcą zniesienia płacy minimalnej, to proponujemy, by sami utrzymali się za 1500 lub 1000 zł miesięcznie. Dzięki temu doświadczeniu prawdopodobnie bardzo szybko zrezygnowaliby z tak niemądrych pomysłów" - puentuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(334)
Maro
3 lata temu
Jestem za tym żeby pozamykać firmy które nie przynoszą przychodu powyżej 120 001 zł no bo po co mają istnieć skoro są nierentowne
Kruk
3 lata temu
Tam jest tylko szara strefa w tych firemkach .Trzeba drastycznie obniżyć podatki dla wszystkich bez wyjątku którzy płaca oczywiście .VAT 12 % PIT/CIT 10 % ale dla wszystkich ,kleru też wtedy nikt nie będzie oszukiwał {chyba } a wpływy z podatków wzrosną niebotycznie. Wiem że komuna tylko niszczyć,okradać i zepsuć to wie każdy ale może by tak trochę pomyśleli i mieli by więcej aby zniszczyć,rozdać,ukraść i kupić wyborców.
Sławomir
3 lata temu
To jest rozwiązanie przygotowane dla jednoosobowych firm pracujących na umowę b2b a nie dla kogoś kto rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą.
wegergre
3 lata temu
Szef Związkowej Alternatywy ma też apel do pracodawców. "Jeżeli pracodawcy chcą zniesienia płacy minimalnej, to proponujemy, by sami utrzymali się za 1500 lub 1000 zł miesięcznie. Dzięki temu doświadczeniu prawdopodobnie bardzo szybko zrezygnowaliby z tak niemądrych pomysłów" - puentuje Proponuję zatem założyć biznes i z niego się próbować utrzymać. Prawdopodobnie bardzo szybko zmieni roszczeniową postawę.
ZK590
3 lata temu
może by tak rozpaczliwie nie szukać wpływów podatkowych i składek ZUS. Najwyższa pora oskładkować tych którzy uważają, że po 25 latach nie płacąc danin należy się im emerytura 2 razy wyższa od tych co przepracowali po 45 lat.
...
Następna strona