Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pensje Polaków rosną w tempie 9,8 procent

0
Podziel się:

Dynamika wzrostu płac nadal jest wysoka. W październiku nieznacznie wzrosło zatrudnienie.

Pensje Polaków rosną w tempie 9,8 procent
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku wzrosło o 2,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosło o 9,8 proc. i wyniosło 3241,81 zł, podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w październiku 2008 roku wzrosło w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,1 proc., natomiast w ujęciu rocznym wzrosło o 3,6 proc. i wyniosło 5406,4 tys. osób, podał GUS.

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w 2008 roku
październik 3241,81 zł
wrzesień 3171,65 zł
sierpień 3165,14 zł
lipiec 3228,98 zł
czerwiec 3215,32 zł
maj 3069,43 zł
kwiecień 3137,74 zł
marzec 3144,41 zł
luty 3032,7 zł
styczeń 2969,65 zł

źródło: GUS

Ekonomiści bankowi oczekiwali, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w tym miesiącu wzrosło średnio o 9,5 proc. w skali roku. Ich oczekiwania wahały się od 8,6 proc. do 10,4 proc.. Średnia oczekiwań jedenastki ekonomistów co do wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach wyniosła 3,7 proc. (oczekiwania: 3,5-3,8 proc.).

Rosnące płace to argument dla RPP. Nie będzie cięcia stóp

Blisko dwucyfrowa dynamika płac to mocny argument dla _ jastrzębiej _ frakcji w Radzie Polityki Pieniężnej, która spokojnie wygra listopadowe głosowanie i stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie - uważają analitycy. Jednak proces luzowania polityki monetarnej jest nieuchronny i od początku 2009 r. rada zacznie ciąć stopy.

_ - Dane z rynku pracy potwierdziły utrzymywanie się presji płacowej w polskiej gospodarce na wciąż wysokim poziomie. Dynamika płac wciąż przewyższa wydajność pracy, co jest negatywną wiadomością z punktu widzenia stabilności cen w średnim okresie _ - uważa analityk Banku Millennium Grzegorz Maliszewski.

Ekonomista dodał, że jeśli weźmiemy również pod uwagę wzrost zatrudnienia, to fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw zwiększył się o 13,7 proc. w skali roku w ujęciu nominalnym i o 9,2 proc. w skali roku w ujęciu realnym.

_ - Widoczny jest, co prawda, dalszy spadkowy trend dynamiki funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw, ale można spodziewać się, że w najbliższych kwartałach konsumpcja prywatna wciąż będzie wspierać wzrost gospodarczy w naszym kraju, tym bardziej, że w przyszłym roku będzie dodatkowo pobudzona impulsem fiskalnym w postaci obniżki podatków dochodowych _ - twierdzi ekonomista Millennium.

_ - Opublikowane dziś dane GUS za październik wskazują na nadal silne tempo wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Jednak dane z rynku pracy z opóźnieniem odzwierciedlają zmiany zachodzące w realnej gospodarce i spodziewam się, że z każdym kolejnym miesiącem presja na wzrost płac będzie coraz niższa _ - uważa główny ekonomista Banku BPH Maja Goettig.

Analityczka wyjaśnia, że w obliczu spowalniającej gospodarki firmy tną koszty i ograniczają skalę podwyżek, w tym przede wszystkim wielkość ruchomych elementów wynagrodzeń.

_ - Dodatkowo przestoje produkcji w wybranych branżach proeksportowych z uwagi na gorszą koniunkturę i spadek popytu za granicą oraz wstrzymanie niektórych inwestycji budowlanych przekładać się będą na niższe tempo wzrostu płac, w sytuacji, gdy stawki w tych branżach związane są z ilością przepracowanych godzin _ - dodała Goettig.

W całym 2008 roku Bank BPH spodziewa się tempa wzrostu płac na poziomie 10,5 proc., ale przyszły rok przyniesie spowolnienie do poziomu ok. 5-6 proc. w skali roku.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)