Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

PIT-16A. Zobacz, jak wypełnić deklarację i kto musi ją złożyć

0
Podziel się:

Zaniechanie tego obowiązku może cię kosztować nawet 35 tysięcy złotych grzywny.

PIT-16A. Zobacz, jak wypełnić deklarację i kto musi ją złożyć
(Katarzyna Mała / East News)

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę na złożenie rocznego zeznania podatkowego mają czas do końca kwietnia. Takiego komfortu nie mają przedsiębiorcy, na przykład ci rozliczający się kartą podatkową. Oni muszą złożyć PIT-16A już w pierwszym miesiącu po zakończeniu roku. Ponieważ tym razem ostatni dzień stycznia przypada w sobotę, to termin upłynie 2 lutego.

Karta podatkowa jest najmniej uciążliwą formą opodatkowania dla przedsiębiorcy, jednak nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Przywilej ten mają między innymi prowadzący działalność:

  • usługową i wytwórczo-usługową,
  • w zakresie handlu detalicznego żywnością i artykułami nieżywnościowymi,
  • gastronomiczną,
  • transportową,
  • rozrywkową,
  • edukacyjną,
  • sprzedaży posiłków domowych,
  • wolnych zawodów w zakresie ochrony zdrowia i usług weterynaryjnych.

Mała uciążliwość tej formy polega na tym, że co miesiąc przedsiębiorca wpłaca na konto urzędu skarbowego tę samą kwotę, ustalaną indywidualnie w zależności od stanu zatrudnienia, rodzaju działalności i wielkości miejscowości, w której jest ona prowadzona. Kwotę podatku można jeszcze na dodatek obniżyć o większą część zapłaconej w tym czasie składki zdrowotnej (7,75 procent podstawy wymiaru, podczas gdy pełna składka wynosi 9 procent). W 2014 roku było to, przy minimalnej wysokości, 232,85 złotych miesięcznie.

Ci, którzy chcieliby w 2015 roku płacić podatek w formie karty, muszą do 20 stycznia złożyć w swoim urzędzie skarbowym wniosek PIT-16. Więcej na temat tej formy opodatkowania przeczytasz tutaj.

Co po zakończeniu roku?

Każdy kartowicz musi do końca stycznia rozliczyć się z fiskusem na druku PIT-16A. Niezłożenie dokumentu to wykroczenie skarbowe, zagrożone grzywną w wysokości od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. W 2015 roku oznacza to karę od 175 do 35 tysięcy złotych. Dokładną wysokość ustala naczelnik urzędu skarbowego między innymi w oparciu o sytuację materialną i rodzinną podatnika.

Formularz ma charakter informacyjny, w którym podatnik wykazuje wspomniane wcześniej, comiesięczne odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Co ważne, trzeba wykazać tylko te, które faktycznie zostały zapłacone i odliczone w ciągu roku. Jeśli za grudzień 2014 roku przedsiębiorca odprowadził ją dopiero w styczniu 2015, to w PIT-16A za 2014 rok się ona nie znajdzie. Analogicznie, powinien więc w zeznaniu zawrzeć składkę za grudzień 2013, opłaconą w styczniu 2014.

Instrukcja wypełniania PIT-16A. Kliknij, żeby pobrać formularz* *

Uzupełnianie zeznania należy rozpocząć od wpisania numeru NIP (w polu 1) oraz roku, za który jest ono składane (pole 4).

Część A i B zawiera dane identyfikacyjne - zarówno naczelnika właściwego urzędu skarbowego (możesz go wyszukać tutaj)
, jak i podatnika. Od kilku lat nie trzeba tu już jednak podawać dokładnego adresu - wystarczy tylko imię, nazwisko i data urodzenia.

Podstawą zeznania jest część C, w której podatnik wykazuje wszystkie zapłacone i odliczone w 2014 roku składki zdrowotne, a więc również ta za grudzień 2013, jeśli została odprowadzona już w styczniu. Z reguły zatem kwota w polach 10 i 11 będzie się różniła od pozostałych, ze względu na różne stawki składek.

W polu 34 podatnik wykazuje kwotę składki zdrowotnej, zapłaconej w innym kraju. Jeśli go to nie dotyczy, to pole pozostaje puste.

W części D formularza wystarczy złożyć podpis i tak wypełnione zeznanie dostarczyć do urzędu skarbowego osobiście, pocztą lub elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.

Czytaj więcej w Money.pl
Możesz płacić tylko 3 procent podatku Nie wszystkim jednak skorzystanie z tak niskiej stawki się opłaca. Zobacz, kto nie powinien jej stosować.
Wysokie dochody i niski podatek. To możliwe Podatnik może płacić fiskusowi zawsze tyle samo i nie składać rocznego zeznania do urzędu skarbowego.
Darowizna sposobem na niższy podatek Wspierając działalność charytatywną można zaoszczędzić, jednak nie więcej niż 10 procent.
baza wiedzy
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)