Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

PIT 2009: Zmniejsz podatek dzięki odliczeniu internetu

0
Podziel się:

Dzięki uldze na internet można odliczyć od dochodu 760 złotych. To daje obniżkę podatku o 136,80 do 243,20 złotych.

PIT 2009: Zmniejsz podatek dzięki odliczeniu internetu
(Lincolnrogers/Dreamstime.com)

Ulga internetowa przysługuje każdemu, kto w 2009 roku ponosił wydatki na korzystanie z sieci internet: zarówno poprzez stałe łącze, jak i przez dostęp radiowy lub mobilny (z komórki).

Podatnik może odliczyć od dochodu do opodatkowania do 760 złotych rocznie. To daje 136,80 złotych oszczędności przy podatku 18-procentowym i 243,20 przy opodatkowaniu stawką 32 procent.

Najważniejsza jest faktura

Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie faktury VAT wystawionej na nazwisko podatnika przez dostawcę usług internetowych. Bardzo istotne jest przy tym, by faktura wyszczególniała cenę dostępu do internetu. Jeśli wystawiono fakturę za pakiet usług: np. za telewizję, internet i telefon w kwocie zbiorczej, odliczenia dokonać nie można.

Małżeństwo odliczy dwa razy

Limit 760 złotych przysługuje każdemu podatnikowi z osobna. W związku z tym, jeśli faktury wystawiane są na oboje małżonków, odliczenia dokonać może każde z nich, bądź też mogą rozliczyć ulgę według dowolnej proporcji.

Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy koszt dostępu do internetu przekracza rocznie limit 760 złotych - wtedy część z niego można przerzucic do rozliczenia drugiego z małżonków.

Ulga także dla firm

Internet odliczyć mogą nie tylko osoby opodatkowane według skali podatkowej. Skorzystać z niej mogą także przedsiębiorcy, którzy w 2009 roku płacili podatek liniowy 19 procent oraz opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku _ ryczałtowców _ ulga odliczana jest od ich przychodu, nie zaś, jak w innych wypadkach, od dochodu.

Podatnicy, którzy są przedsiębiorcami muszą zwrócić szczególną uwagę na to, by nie odliczać internetu dwukrotnie. Jeśli, przykładowo, firma zarejestrowana jest w domu i internet wliczany jest w koszty prowadzenia działalności, nie można ponownie odliczyć go w ramach ulgi.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)