Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

PIT 38. Najważniejsze informacje i sposób rozliczenia

0
Podziel się:

PIT 38 to formularz, który wykorzystuje się do rozliczania przychodów kapitałowych. Czym one są? To odsetki od depozytów bankowych, lokat i innych sposób na długoterminowe oszczędzanie i inwestowanie, a także przychody pochodzące z grania na giełdzie, dywidend oraz zyski z powodu udziału w przychodach osób prawnych.

PIT-38 należy rozliczyć w przypadku zbycia jakichkolwiek instrumentów finansowych
PIT-38 należy rozliczyć w przypadku zbycia jakichkolwiek instrumentów finansowych (WP.PL)

Jednocześnie przychody kapitałowe generowane przez banki z lokat, oprocentowanych rachunków i funduszy inwestycyjnych są rozliczane przez same instytucje i naliczany jest od nich podatek. Rozliczyć się więc muszą posiadacze akcji i obligacji, ale dopiero w chwili ich sprzedaży.

Takie przychody kapitałowe nie są dodawane do innych dochodów, ale rozlicza się je osobno na formularzu PIT 38.

Z czego należy się rozliczać na formularzu PIT 38?

Dokument PIT 38 służy do wykazania odpłatnego zbycia papierów wartościowych, ich sprzedaży krótkiej oraz innych instrumentów finansowych, a także posiadanych udziałów w spółkach mających osobowość prawną. W PIT 38 rozliczysz także tytuł objęcia akcji w spółkach lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny. W tym dokumencie podatnik rozlicza kapitałowe przychody także spoza Polski, których nie dotyczy zwolnienie z opodatkowania.

PIT 38 rozlicza się całkiem podobnie, jak inne tego typu dokumenty. W celu rozliczenia elektronicznego niezbędny jest przychód z kapitałów pieniężnych z 2018 roku. Taką informację zazwyczaj otrzymuje się ze swojego biura maklerskiego w formie PIT 8C. Jeżeli jednak sprzedaży dokonuje się samodzielnie, także samemu dokonać należy tego rozliczenia.

PIT 8C otrzymuje się podobnie jak PIT 11 – do końca lutego roku następnego po roku podatkowym, którego dotyczy zeznanie.

Uzyskiwanie dochodów kapitałowych wiąże się z kosztami ponoszonymi przez inwestora. Jest to na przykład prowizja z powodu sprzedaży albo opłaty związane z prowadzeniem rachunku maklerskiego. Druk PIT 38 te koszty inwestora pozwala odliczyć od należnego podatku. Jednak należy pamiętać, że koszty rozliczyć można dopiero wówczas, gdy dany instrument finansowy zostanie sprzedany, a więc koszt będzie faktycznie poniesiony.

PIT 38 nie musi być wypełniony, jeżeli w danym roku nie doszło do żadnego zbycia instrumentów finansowych.

Inne przychody wykazywane w PIT 38

PIT 8C służy również do wykazywania także innych dochodów. Pochodzić one mogą ze źródeł takich jak otrzymywane alimenty, stypendia, subwencje, nagrody, odszkodowania otrzymywane po śmierci członków rodziny z otwartego funduszu emerytalnego, które nie są rozliczane w ramach PIT 38.

PIT 38 przez Internet

PIT 38 oczywiście może zostać wypełniony i wysłany elektronicznie. To zdecydowanie najłatwiejsza metoda, ponieważ niczego nie trzeba liczyć samodzielnie, a program automatycznie podliczy wszystkie wpisane kwoty i wykaże należny podatek.

Podczas elektronicznego rozliczania PIT 38 wskazać można także jakąś organizację pożytku publicznego, na którą chce się przekazać jeden procent swojego podatku. W celu dokonania takiego przekazania należy znać numer KRS danej organizacji. Znaleźć go można na stronie internetowej na przykład fundacji albo dzięki wyszukiwarce.

Rozliczanie PIT 38 nie pozwala na korzystanie z ulg i odliczeń podatkowych. Nie można się wówczas rozliczać także z małżonkiem lub małżonką.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)