Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PIT najprościej rozliczysz przez internet

0
Podziel się:

Na złożenie zeznania podatkowego za ubiegły rok został jeszcze niecały miesiąc. Najprościej zrobić to drogą elektroniczną.

PIT najprościej rozliczysz przez internet
(Corazonphoto/Dreamstime)

Na złożenie zeznania podatkowego za ubiegły rok został jeszcze niecały miesiąc. Najprościej zrobić to drogą elektroniczną. Kwalifikowany podpis elektronicznego nie jest tutaj wymagany.

Powoli zbliża się termin składania deklaracji podatkowych za 2010 rok. W tym roku, ostatnim dniem, w którym będziemy mogli rozliczyć się z fiskusem jest 2 maja (30 kwietnia przypada w sobotę). W dobie komputeryzacji oraz powszechnego dostępu do internetu najprostszym i zarazem najwygodniejszym sposobem złożenia zeznania jest droga elektroniczna. Deklaracja złożona przez internet, to oszczędność czasu i pieniędzy.Ponadto formularze interaktywne umożliwiają też wypełnienie deklaracji wraz z obliczeniem należnego podatku oraz uwzględnieniem ulg np. internetowej, na dzieci.

Jaki PIT drogą elektroniczną

Obecnie za pośrednictwa internetu można składać następujące deklaracje podatkowe:
PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A za 2010 r. oraz wniosek PIT-16 . Warto pamiętać, że możemy też złożyć korektę zeznania za lata wcześniejsze. Taka możliwość istnieje w przypadku następujących deklaracji:

  • PIT-36, PIT-36L, PIT-37,PIT-38, PIT-39 za rok 2010
    • PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za rok 2009
    • PIT-37 za rok 2008.

Przyjazny formularz

Procedura składania zeznania podatkowego za pośrednictwem internetu jest mało skomplikowana. Wystarczy, że ściągniemy ze strony www.e-deklaracje.gov.pl aplikację desktopową e-Deklaracje. Przyjazny dla użytkownika interfejs pozwoli wypełnić wszystkie kwestie formalne. Ponadto arkusz, do którego podatnik wprowadza dane jest bardzo dokładnie opisany.Wystarczy najechać kursorem myszki na wybraną komórkę, aby dowiedzieć się jakiego typu dane należy do niej wprowadzić.

Zachowaj potwierdzenie

Po uzupełnieniu wszystkich danych wysyłamy formularz. Na koniec pobieramy _ urzędowe poświadczenie odbioru (UPO) _. Powinniśmy je zachować (wydrukować lub zapisać na komputerze), ponieważ jest ono dowodem złożenia deklaracji, traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym. Szczegółowe wskazówki, jak wypełnić zeznanie podatkowe za pomocą systemu e-Deklaracje można znaleźć w trzyczęściowym poradniku filmowym zamieszczonym na stronie Ministerstwa Finansów.

Bez podpisu elektronicznego

Aplikacja e-Deklaracje umożliwia wysłanie zeznania podatkowego bez potrzeby posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Weryfikacja tożsamości podatnika odbywa się poprzez podanie NIP-u, danych personalnych oraz kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu rocznym za 2009 rok. Toteż przed wypełnieniem formularza trzeba przygotować rozliczenie za 2009 rok. Kwota przychodu wskazana w zeznaniu za 2009 rok, stanowi rodzaj gwarancji autentyczności wypełnionego formularza. Możliwość ta jest przewidziana dla podatników opodatkowujących swoje dochody w sposób indywidualny, wspólnie z małżonkiem, a także w sposób przeznaczony dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Warto tutaj podkreślić, że zeznania podatkowe o wysokości uzyskanego dochodu lub poniesionej straty (PIT-37, PIT-36) składane wspólnie z małżonkiem nie wymagają złożenia przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa (UPL-1).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/za;spoznienie;w;rozliczeniu;pit;nawet;26;tys;zl;kary,75,0,615755.html) Za spóźnienie w rozliczeniu PIT nawet 26 tys. zł kary Jeszcze dziś można składać rozliczenie w urzędzie, przez internet i wysyłając pocztą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t115550.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;skorzystac;z;ulgi;na;nowe;technologie,119,0,794743.html) Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie Niemal połowa przedsiębiorców nie ma świadomości, że może skorzystać z ulgi na nowe technologie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t115553.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pit-y;przez;internet;trzy;razy;wiecej,235,0,791275.html) PIT-y przez internet? Trzy razy więcej W tym roku podatnicy złożyli już ponad 220 tys. PIT-ów przez internet.

Autorki są pracownikami formy Tax Care

pit
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)