Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

PKWiU – Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. Czym jest i jak ustala się numer PKWiU?

0
Podziel się:

Obecnie obowiązuje w Polsce PKWiU, czyli Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pochodząca z 2015 roku. Ma ona zastosowanie przede wszystkim w statystyce, ewidencji, dokumentacji i rachunkowości. Rejestr PKWiU stosuje się także w urzędowych rejestrach. Dlaczego jest to niezbędne?

PKWiU to rejestr służący m.in. celom statystycznym
PKWiU to rejestr służący m.in. celom statystycznym (Shutterstock.com, Andrey_Popov)

Dlaczego istnieje PKWiU?

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług powstała, aby łatwiej było prowadzić statystyki. Jednocześnie to bardzo istotna klasyfikacja, ze względu chociażby na opłacany bezpośrednio podatek od towarów i usług (VAT), a także inne formy opodatkowania (CIT, PIT). Została ona wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Od tamtej pory była kilkukrotnie nowelizowana, obecnie (od końca 2018 roku) obowiązuje w formie z 2015 roku.

Od 2013 roku nie ma obowiązku umieszczania na fakturze symbolu PKWiU. Dotyczy to faktur VAT, jak również tych podmiotowo zwolnionych z VAT.

Organizacja klasyfikacji PKWiU opiera się na NACE, czyli statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej oraz CPA, czyli Klasyfikacji Produktów według Działalności. Jest ona więc zharmonizowana z systemem międzynarodowym.

Jak zbudowany jest numer PKWiU?

PKWiU to numer, który składa się z siedmiu poziomów, precyzyjnie określających, o jaki dokładnie towar lub usługę chodzi.

  • Pierwsze oznaczenie literowe to sekcja.
  • Następne dwie cyfry to dział.
  • Cyfra po kropce – grupa, kolejna – klasa.
  • Cyfra po drugiej kropce to kategoria, następna – podkategoria.
  • Ostatni numer to pozycja.

Należy pamiętać, że siedem poziomów grupowania ma zastosowanie jedynie dla potrzeb krajowych.

W jaki sposób ustala się PKWiU?

Przedsiębiorca musi samodzielnie ustalić właściwy numer PKWiU dla celów podatkowych. Ma to znaczenie w kontekście stwierdzenia właściwej stawki podatku VAT. To istotne także dla przedsiębiorców, którzy nie wiedzą, czy mają obowiązek posiadania kasy fiskalnej, czy chociażby mogą zastosować szczególne procedury rozliczeniowe. Dlatego tak ważne jest, aby tę numerację prowadzić starannie.

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego dostępna jest wyszukiwarka pozwalająca na dopasowanie odpowiedniego numeru PKWiU. Jeżeli wyszukiwarka nie rozwiązuje problemu, jest jeszcze jeden sposób – złożenie pisemnego wniosku do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatury Urzędu Statystycznego w Łodzi. Znaleźć się w nim musi opis usługi, czyli na czym polega, kto ją zleca, na podstawie jakiej umowy oraz kto jest właścicielem surowca.

W przypadku wyrobów znaleźć się musi jak największej informacji na ich temat, pełen skład, określenie procentowe danego surowca, ewentualnie podać można numer wydanego WIT lub kod CN. Wniosek zostać musi opatrzony własnoręcznym podpisem. Takie pismo przesłać można listownie, przez e-mail lub faks.

W Internecie znaleźć można także wyszukiwarki, które łączą symbole PKWiU oraz odpowiednią stawkę podatku VAT.

Do czego wykorzystywany jest numer PKWiU?

Symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług służy celom statystycznym. Pomaga w kontrolowaniu obrotu towarów na całym polskim rynku Pozwala także na kontrolowanie towarów, które objęte są konkretnymi preferencjami podatkowymi. Obecnie osoby wystawiające faktury nie muszą już na niej umieszczać symboli PKWiU.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)