Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plany Ministerstwa Skarbu

0
Podziel się:

Minister skarbu państwa Wiesław Kaczmarek zapowiedział, że w ciągu dwóch-trzech lat MSP prawdopodobnie zaoferuje 6-7 spółek w ofercie publicznej

. W 2002 prawdopodobnie nie będzie ofert publicznych, w tym planowanej oferty PZU SA.

'W horyzoncie 2-3 lat z naszej strony może trafić na warszawską giełdę, niestety, zaledwie 6-7 spółek' - powiedział Kaczmarek w wywiadzie dla sobotniego 'Parkietu'.

'Prawdopodobnie będą 2-3 oferty publiczne firm z sektora energetycznego i jedna z branży gazowej. Możemy obiecać ofertę publiczną jednego z pozostałych w naszej gestii banków. Zastanawiamy się nad PKO BP lub BGŻ. Mamy też dość trudny przypadek czekającej oferty Grupy PZU' - powiedział minister skarbu.

Dodał, że wszystko wskazuje na to, że w 2002 roku nie będzie ofert dla GPW ze strony MSP.

'Niestety obecnie Skarb Państwa nie ma w swoich zasobach takich spółek, które byłyby gotowe z marszu do przeprowadzenia oferty publicznej' - powiedział Kaczmarek.

Minister skarbu powiedział w piątek PAP, że przesunięcie oferty publicznej PZU jest możliwe, jednak deklaracje o terminach oferty będzie można składać po rozmowach z inwestorem.

Poprzedni rząd przełożył upublicznienie spółki z końca 2001 roku do końca 2002 roku. Na początku grudnia 2001 roku minister Kaczmarek mówił, że oferta publiczna 5-10 proc. akcji PZU SA zostanie zrealizowana w 2002 roku. Według niego, przychody z tej oferty miały stanowić główną część wpływów budżetowych z prywatyzacji zaplanowanych w 2002 roku na 6,6 mld zł.

Kaczmarek powiedział 'Parkietowi', że nadal uważa za możliwą do osiągnięcia kwotę 6,8 mld zł przychodów z prywatyzacji w tym roku.

W końcu stycznia minister skarbu nie wykluczał, że w 2002 roku nie dojdzie do planowanych wcześniej prywatyzacji spółek Skarbu Państwa, między innymi z branży energetycznej, w drodze publicznej sprzedaży akcji.

Miesiąc wcześniej zapowiadał, że na giełdę mogą trafić akcje Południowego Koncernu Energetycznego i drugiej spółki energetycznej, której nazwy nie wymienił.

W styczniu minister skarbu powiedział także, że nie widzi powodów, by prywatyzować PKO BP w tym roku, natomiast BGŻ należy uwolnić ze struktury właścicielskiej banków spółdzielczych, a sam bank ma realizować politykę regionalną w sektorze rolnictwa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)