Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podanie o podwyżkę. Kiedy prosić o podwyżkę?

0
Podziel się:

Podanie o podwyżkę najlepiej sporządzić w formie pisemnej. W takim podaniu należy podać odpowiednie argumenty, które pracodawca może uznać za podstawę do przyznania podwyżki.

Podanie o podwyżkę to pismo formalne, które należy odpowiednio sformułować
Podanie o podwyżkę to pismo formalne, które należy odpowiednio sformułować (WP)

Gdy chcemy ubiegać się o podwyżkę naszego wynagrodzenia, musimy pamiętać o tym, by mieć po swojej stronie mocne argumenty, które przedstawimy pracodawcy. Podanie o podwyżkę najlepiej sporządzić w formie pisemnej.

Podanie o podwyżkę – kiedy i jak się o nią ubiegać?

W każdej firmie system komunikacji pomiędzy pracownikami a przełożonymi musi być odpowiednio sformalizowany. Bez możliwości składania odpowiednich do każdej sytuacji wniosków, nie ma wewnętrznej komunikacji, a co za tym idzie, w takiej firmie będzie chaos, bałagan i nieład.

Dlatego to system składania wniosków, które rozpatrywane są przez przełożonych pozytywnie lub negatywnie, jest jednym z najlepszych sposobów komunikowania się w każdej firmie. W ten sposób pracodawca jasno może zrozumieć myśli i motywacje pracownika i odpowiednio ustosunkować się do nich.

Jednym z takich pism jest podanie o podwyżkę. Pismo to jest pismem formalnym, a więc musi zostać sporządzone według odpowiednich kryteriów.

Kiedy prosić o podwyżkę?

Zasadniczo na przestrzeni lat obserwuje się dwa główne przypadki, w których pracownik ubiega się o podwyżkę. Pierwszą kwestią jest wynagrodzenie, którego wartość nie zmienia się w ciągu kilku lat pracy w danej firmie, z jednoczesnym poszerzeniem obowiązków pracownika. Nie możemy pominąć faktu, że każdy pracownik, który wykonuje swoje obowiązki odpowiedzialnie i rzetelnie, nosi się z zamiarem pięcia po szczeblach kariery zawodowej, a co za tym idzie to wzrost wynagrodzenia.

Jeżeli pracodawca wysyła pracownika na dodatkowe szkolenia, kursy specjalistyczne, to również to może być powodem do zmiany wynagrodzenia. Gdy mamy do czynienia z dokształcaniem i kursami, to w takiej sytuacji nie tylko pracownik może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia, lecz również i na awans. Gdy pracownik zrealizował dla firmy jakieś ważne przedsięwzięcie, był jego autorem i kierował całą kampanią, a ta odniosła sukces, wówczas ma śmiałość, by ubiegać się o podwyższenie wynagrodzenia.

Ubiegający się o podwyżkę musi również zwrócić uwagę na moment, w którym to najlepiej jest złożyć podanie o podwyżkę. Z doświadczenia wiemy, że najlepszym momentem, by zacząć rozmawiać o podwyżce jest koniec roku finansowego w danej firmie. Z jakich powodów jest to aż tak istotne? Dlatego, że podczas podsumowywania roku, badania wyników oraz planowania budżetu na rok następny, osoby planujące mogą przewidzieć i zapewnić fundusze na potencjalne podwyżki. Gdy mamy do czynienia z sytuacją, gdzie budżet danej firmy jest już zamknięty, trudniej jest ubiegać się o podwyżkę.

Kto może ubiegać się o podwyżkę ?

Każdy przedsiębiorca, który decyduje o podwyżce w danej firmie, musi być pewny, że osoba, która ubiega się o podwyżkę wynagrodzenia, istotnie zasługuje na to wynagrodzenie. Dlatego też osoba sporządzająca podanie musi jasno określić wszystkie argumenty, które przemawiają za tym, aby jej przyznano podwyżkę wynagrodzenia. Dobrze jest, pisząc podanie o podwyżkę, opierać się na faktach, konkretnych działaniach w firmie i osiągnięciach, niż tylko na naszych wyobrażeniach na swój własny temat.

Jak sporządzić podanie o podwyżkę ?

Podanie o podwyżkę jest pismem formalnym, czyli powinny być w nim zawarte wszelkie wymagane informacje zawarte w odpowiedniej formie. Tutaj musimy powołać się na estetykę, czyli wniosek ten powinien mieć wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Styl pisowni, wypowiedzi oraz sformułowania również powinny być właściwe dla charakteru sporządzanego pisma. Pismo musi zawierać takie informacje jak:

  • data oraz miejsce sporządzenia;
  • dane personalne osoby oraz stanowisko w firmie;
  • dane osoby decyzyjnej wraz z danymi adresowymi firmy;
  • tytuł pisma;
  • uzasadnienie;
  • podpis aplikującego.

Bardzo ważne jest określenie celu samego podania, czyli w tym wypadku prośba o podwyżkę. Następnie należy rozwinąć treść, czyli napisać pracodawcy, dlaczego naszym zdaniem zasługujemy na podwyżkę itd. Przedstawienie naszych argumentów musi być jasne i konkretne. Sama treść podania musi zawierać wszelkie informacje, które są zgodne z prawdą, takie, które można udowodnić. Do podania można dołączyć wszelkie certyfikaty ukończonych szkoleń, kursów. Podanie należy własnoręcznie podpisać i przekazać na ręce organu decyzyjnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)